Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zaskarżalność orzeczeń wydanych w przedmiocie wznowienia postępowania (art. 547 k.p.k.)

Rozstrzygnięcia i ich zaskarżalność w postępowaniu wznowieniowym (art. 547 k.p.k.)

Na postanowienie oddalające wniosek o wznowienie postępowania lub pozostawiające go bez rozpoznania, jeśli wydał go  Sąd Najwyższy (lub Sąd Apelacyjny), nie przysługuje zażalenie (art. 547 § 1 k.p.k.). Także od wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy w trybie art. 547 § 3 k.p.k. środek odwoławczy nie przysługuje (art. 547 § 4 k.p.k.).

Rozpoznawanie przez Sąd Najwyższy środków zaskarżenia innych niż kasacja, ma charakter wyjątkowy i wymaga wyraźnego przepisu kompetencyjnego.

Sąd Najwyższy staje się sądem odwoławczym tylko wtedy, gdy wyraźnie przepis określa jego pozycję jako organu rozpoznającego środek odwoławczy. Taką regulacją jest np. przepis art. 530 § 3 k.p.k. w postępowaniu okołokasacyjnym, zaś w postępowaniu wznowieniowym art. 545 § 1 k.p.k. w zw. z art. 530 k.p.k., czy też art. 545 § 3 in fine k.p.k.

Skoro na postanowienie wydane trybie art. 547 § 1 k.p.k. przez sąd apelacyjny lub Sąd Najwyższy nie przysługuje zażalenie, to nie przysługuje zażalenia także na rozstrzygnięcie o kosztach tego postępowania, zawarte w treści takiego postanowienia.

Na rozstrzygnięcie o kosztach postępowania wznowieniowego wydane na podstawie art. 547 § 1 k.p.k. przez sąd apelacyjny lub Sąd Najwyższy zażalenie nie przysługuje również na podstawie art. 626 § 3 zd. pierwsze k.p.k., albowiem przepis ten zawiera formułę dopełniającą „jeżeli nie wniesiono apelacji”, co oznacza, iż zaskarżalność orzeczenia co do kosztów nie wchodzi w grę w odniesieniu do tych orzeczeń sądu, które z mocy wyraźnego przepisu są niezaskarżalne.

Postanowienie SN z dnia 7 czerwca 2018 r., V KZ 26/18

Standard: 42985 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z treścią art. 547 § 3 i 4 k.p.k. od wyroku sądu wznowieniowego (sądu okręgowego lub sądu apelacyjnego), którym uchylono zaskarżone orzeczenie i uniewinniono oskarżonego lub umorzono postępowanie, przysługuje środek odwoławczy w postaci apelacji, natomiast nie podlega zaskarżeniu orzeczenie o wznowieniu postępowania i uchyleniu zaskarżonego rozstrzygnięcia z przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania.

W wypadku gdy od wyroku sądu wznowieniowego przysługuje środek zaskarżenia w postaci apelacji, odpowiednie zastosowanie mają też przepisy dotyczące tego środka odwoławczego, a w szczególności art. 425 § 2 zdanie pierwsze k.p.k., art. 429 i art. 430 § 1 k.p.k. (arg. ex art. 545 § 1 k.p.k.).

Z normą, która przewiduje możliwość zaskarżenia orzeczenia "w całości" lub w "części" (art. 425 § 2 zdanie pierwsze k.p.k.), naturalnie łączy się pojęcie "zakresu zaskarżenia", a zatem tych elementów orzeczenia, przeciwko którym skierowany jest środek odwoławczy. Prawidłowe ustalenie owego "substratu" zaskarżenia ma przy tym bardzo istotne znaczenie, albowiem zakreśla granice środka odwoławczego, w jakich organ odwoławczy ma kontrolować zaskarżone orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 11 czerwca 2015 r., IV KO 22/15

Standard: 42982 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 141 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42003

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.