Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Warunki formalne wniosku o przywrócenie terminu (art. 126 § 1 k.p.k.)

Warunki formalne wniosku i przesłanki przywrócenia terminu w postępowaniu karnym

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Warunkiem formalnym wniosku o przywrócenie terminu, o którym mowa w art. 126 § 1 k.p.k., jest po pierwsze, wykazanie, że niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, a po drugie, złożenie tego wniosku w terminie 7 dni od daty ustania przeszkody, która uniemożliwiała dokonanie określonej czynności w ustawowym terminie. Trzecim warunkiem formalnym jest zaś złożenie pisma procesowego, co do którego strona uchybiła terminowi, a które powinna złożyć wcześniej. 

Postanowienie SN z dnia 12 marca 2024 r., I ZI 62/23

Standard: 76704 (pełna treść orzeczenia)

Warunkiem formalnym wniosku o przywrócenie terminu, o którym mowa w art. 126 § 1 k.p.k., jest bowiem po pierwsze, wykazanie, że niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, a po drugie, złożenie tego wniosku w terminie 7 dni od daty ustania przeszkody, która uniemożliwiała dokonanie określonej czynności w ustawowym terminie. Trzecim warunkiem formalnym jest złożenie pisma procesowego, co do którego strona uchybiła terminowi, a które powinna złożyć wcześniej.

Jest rzeczą oczywistą, że wykazanie przesłanki dotyczącej tego, iż niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, obciąża stronę, która wnosi o przywrócenie terminu.

Postanowienie SN z dnia 26 października 2022 r., III KZ 47/22

Standard: 76720 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 305 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41477

Komentarz składa z 147 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76824

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.