Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie osoby przybranej

Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.) Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza lub osoby przybranej (art. 222 k.k.) Wywieranie wpływu na czynności urzędowe; zmuszanie funkcjonariusza (art. 224 k.k.) Znieważenie funkcjonariusza publicznego (art. 226 k.k.)

Osoba, która samorzutnie pomaga funkcjonariuszowi publicznemu w wykonaniu obowiązków służbowych, staje się osobą do pomocy funkcjonariuszowi publicznemu przybraną.

Jeżeli obywatel samorzutnie włączył się do pościgu, organizowanego przez organa powołane do ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego, za osobą naruszającą te dobra, to pozostaje - tak jak osoba, którą o pomoc poproszono - pod ochroną. W przeciwnym razie w lepszej sytuacji pozostawałyby osoba, do której o pomoc się zwrócono, niż ta, która zainicjowała ją sama w poczuciu godnej pochwały obywatelskiej postawy, to zaś pozostawałoby w oczywistej sprzeczności z logiką i założeniami przepisów prawa, które chronią osoby udzielające pomocy wspomnianym organom w zaprowadzeniu porządku i realizacji ochrony społeczeństwa przed ekscesami osób lekceważących porządek prawny.

Wyrok SN z dnia 20 stycznia 1972 r., Rw 1475/71

Standard: 41339 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.