Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Określenie rodzaju i typu zakładu karnego (art. 62 k.k.)

Zasady wymiaru kary i środków karnych (art. 53 – 63 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Mając na uwadze stanowisko biegłych psychiatrów oraz biegłej psycholog, sąd w trybie art.62 k.k., orzekł wykonanie wobec oskarżonego kary pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym w zakresie terapii uzależnienia od alkoholu, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez niego czynu zabronionego, z uwagi na:

- stwierdzone u niego rozpoznanie zespołu uzależnienia od alkoholu

- fakt popełnienia przypisanych mu czynów w związku z tym uzależnieniem oraz

- wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu o znacznym stopniu społecznej szkodliwości w przypadku zaniechania tej terapii.

Biegli na rozprawie podtrzymali swoje wcześniejsze stanowisko w zakresie konieczności zastosowania wobec oskarżonego środka zabezpieczającego w postaci terapii uzależnień, podnosząc, iż w przypadku orzeczenia wobec niego kary pozbawienia wolności, środki te mogą być realizowanie w warunkach zakładu karnego

Wyrok SO w Częstochowie z dnia 31 stycznia 2022 r., II K 49/21

Standard: 75621 (pełna treść orzeczenia)

Art. 62 k.k. stwarza sądowi orzekającemu karę pozbawienia wolności jedynie możliwość (nie nakaz) określenia rodzaju i typu zakładu karnego, w którym skazany ma odbywać karę, a także możliwość orzeczenia systemu jej wykonania. Skoro ten przepis stwarza tylko możliwość takiego orzeczenia, a art. 96 § 1 k.k.w. określa tylko kto odbywa karę w systemie terapeutycznym i ma charakter wtórny wobec wspomnianego art. 62 k.k. , to Sąd Okręgowy, rezygnując z tych możliwości i nie stosując wobec skazanego instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary w oparciu o przepis art. 31 § 2 k.k,. nie mógł tych to przepisów – jako jedynie fakultatywnych - naruszyć i nie mogło to tym samym doprowadzić do „rażącej niesprawiedliwości” jego orzeczenia.

Postanowienie SN z dnia 4 lutego 2021 r., V KK 550/20

Standard: 75594 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 101 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75596

Komentarz składa z 99 słów. Wykup dostęp.

Standard: 75597

Komentarz składa z 167 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40891

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.