Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zmiana kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu a zmiana wyroku w zakresie kary

Poprawienie błędnej kwalifikacji prawnej czynu w postępowaniu apelacyjnym (art 455 k.p.k.) Dyrektywy wymiaru kary (art. 53 k.k.)

Wyświetl tylko:

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2.06.1997 r. (sygn. akt: II KR 263/76) stwierdził, iż: „ Jakkolwiek sam fakt zmiany kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu – czy to na łagodniejszą, czy to na surowszą – nie musi w każdym wypadku pociągać za sobą zmiany wyroku w zakresie kary, to jednak przewidziane w ustawie zagrożenie karą, jako rzutujące na możliwość tzw. sędziowskiego wymiaru kary, nie może być w tym zakresie obojętne. O stopniu społecznego niebezpieczeństwa poszczególnych przestępstw decyduje przede wszystkim sam ustawodawca, przewidując odpowiednie do tego stopnia granice zagrożenia karą.

Jeżeli więc następuje zmiana wyroku przez przyjęcie w instancji rewizyjnej innej kwalifikacji prawnej, a różnice w zakresie zagrożenia karą w stosunku do poprzednio przyjętej kwalifikacji prawnej są istotne, to regułą powinno być także odpowiednie dostosowanie kary do ustawowego zagrożenia przewidzianego w nowo przyjętej kwalifikacji prawnej”.

W uzasadnieniu powołanego orzeczenia Sąd Najwyższy podniósł, iż „ Podkreślić jednak należy, że sam fakt wskazania na istotne <> różnice w zagrożeniu karą przy przyjęciu znacznie surowszej kwalifikacji prawnej czynów ... oskarżonych nie może oznaczać ani obowiązku podwyższenia kar poszczególnym oskarżonym w analogicznym stosunku, ani nawet nie może w ogóle zobowiązywać do jakiegoś automatycznego niemal podwyższenia orzeczonej kary ...”.

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2013 r., II AKa 362/13

Standard: 7894 (pełna treść orzeczenia)

Jakkolwiek sam fakt zmiany kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu - czy to na łagodniejszą, czy to na surowszą - nie musi w każdym wypadku pociągać za sobą zmiany wyroku w zakresie kary, to jednak przewidziane w ustawie zagrożenie karą, jako rzutujące na możliwość wyboru tzw. sędziowskiego wymiaru kary, nie może być w tym zakresie obojętne.

O stopniu bowiem społecznego niebezpieczeństwa poszczególnych przestępstw decyduje przede wszystkim sam ustawodawca, przewidując odpowiednie do tego stopnia granice zagrożenia karą. Jeżeli więc następuje zmiana wyroku przez przyjęcie w instancji rewizyjnej innej kwalifikacji prawnej, a różnice w zakresie zagrożenia karą w stosunku do poprzednio przyjętej kwalifikacji prawnej są istotne, to reguła powinno być także odpowiednie dostosowanie kary do ustawowego zagrożenia przewidzianego w nowo przyjętej kwalifikacji prawnej.

Wyrok SN z dnia 2 czerwca 1977 r., II KR 263/76

Standard: 40307 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41498

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.