Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obuwie jako niebezpieczny przedmiot/narzędzie

Bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 k.k.) Posługiwanie się innym niebezpiecznym narzędziem Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.)

Wyświetl tylko:

Buty typu „glany”, obite z przodu blachą czy też wzmocnione od spodów gwoździami, nie mogą być uznane za niebezpieczny przedmiot w rozumieniu art. 159 k.k., gdyż w odróżnieniu do broni palnej czy noża nie poosiadają cech takiego przedmiotu, który niezależnie od użycia zawsze zagraża bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na ciele.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 1 sierpnia 2016 r., II AKa 127/16

Standard: 77051 (pełna treść orzeczenia)

Obuwie nie jest w zasadzie niebezpiecznym narzędziem, lecz w zależności od swych przedmiotowych właściwości i sposobu użycia może być w określonych sytuacjach uznane za "inne niebezpieczne narzędzie".

Sąd Wojewódzki słusznie wskazał, że w konkretnym wypadku pokrzywdzeni w wyniku pokopania w głowę doznali takich obrażeń, jak złamanie kości jarzmowej i szczęki, a także wstrząśnienia mózgu. Użycie więc tego narzędzia nie tylko potencjalnie zagrażało życiu lub przynajmniej zdrowiu napadniętych, lecz rzeczywiście spowodowało u Mariana R. poważne obrażenia ciała.

Zauważyć przy tym należy, że chociaż oskarżeni posiadali obuwie ze sztucznego tworzywa imitującego gumę, to jednak zelówki ich butów miały grubość 2,3 cm i 1,8 cm, przy czym o sile uderzeń świadczy choćby to, że zelówka wraz z wkładką prawego buta Ryszarda G. uległy pęknięciu. 

Wyrok SN z dnia 4 maja 1977 r., I KR 73/77

Standard: 40294 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.