Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Sądowa kontrola wznowienia postępowania

Prawomocność postanowień w postępowaniu przygotowawczym (art. 327 k.p.k.)

Sąd ma obowiązek kontroli decyzji prokuratora o wznowieniu prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego w zakresie zarzutu objętego aktem oskarżenia. Obowiązek ten wynika z art. 11 pkt 7 k.p.k. [art. 17 § 1 pkt 7 k.p.k.].

Dla ustalenia, czy po prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego ujawnione zostały istotne okoliczności nie znane w poprzednim postępowaniu (art. 293 § 2 k.k.), nie bez znaczenia jest ocena możliwości ujawnienia tych okoliczności w poprzednim postępowaniu na podstawie tych samych lub innych dowodów (...).

W toku postępowania przygotowawczego, dla spełnienia jego zadań i celów, należy przeprowadzić wszystkie dopuszczalne przepisami kodeksu postępowania karnego dowody w takim zakresie, w jakim jest to konieczne i niezbędne do ustalenia, czy rzeczywiście zostało popełnione przestępstwo, i do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy i wykrycia sprawców.

W poprzednim postępowaniu przeprowadzone zostały wszystkie podstawowe dowody niezbędne i konieczne do wyjaśnienia okoliczności sprawy oraz wykrycia sprawcy przestępstwa, jeżeli zaś nie wyjaśniono niektórych szczegółów co do przebiegu zdarzenia i towarzyszących temu zdarzeniu okoliczności, to braki te wynikały z niezbyt wnikliwego przeprowadzenia dowodów.

Ponowne przeprowadzenie tych samych dowodów i wyjaśnienie dotychczas nie wyjaśnionych szczegółów nie można być jednak uznane jako "ujawnienie istotnych okoliczności nie znanych w poprzednim postępowaniu"; szczegóły te bowiem nie miały wpływu na ustalenie w zakresie winy i kwalifikacji prawnej, a więc nie miały istotnego znaczenia przy ocenie prawnokarnej zdarzenia, a okoliczności te mogły być znane w poprzednim postępowaniu.

Należy również podnieść, że odmienna ocena tych samych dowodów, nawet po ponownym ich przeprowadzeniu i po ujawnieniu oraz wyjaśnieniu nie znanych dotychczas okoliczności, jeżeli nie są to okoliczności istotne, nie może stanowić podstawy wznowienia prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego (...).

Podważenie dokonanej merytorycznej oceny dowodów może nastąpić po przeprowadzeniu nowych nie znanych dotychczas dowodów, które mogą mieć istotny wpływ na zmianę tej oceny i stanowić podstawę innej merytorycznej oceny dowodów.

Wyrok SN z dnia 28 lutego 1979 r., V KR 168/78

Standard: 40030 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.