Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wznowienie postępowania przygotowawczego na podstawie art 327 § 2 k.p.k.

Prawomocność postanowień w postępowaniu przygotowawczym (art. 327 k.p.k.)

Opinia nowego biegłego oparta na tym samym materiale dowodowym co opinia poprzednia może być uznana za wystarczającą przesłankę do wznowienia na podstawie art. 293 § 2 k.p.k. [art. 293 § 2 k.p.k.] prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego tylko wtedy, gdy ujawnia istotne okoliczności nie znane w poprzednim postępowaniu.

Wznowienie prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego może nastąpić tylko wtedy, gdy zostały ujawnione istotne okoliczności nie znane w poprzednim postępowaniu.

Ujawnione okoliczności mogą być uznane za istotne jedynie wtedy, gdy podważają zasadność umorzenia postępowania przygotowawczego i już w chwili podejmowania decyzji o wznowieniu postępowania wskazują z dużym stopniem prawdopodobieństwa na możliwość wniesienia aktu oskarżenia.

Natomiast za okoliczności "nie znane w poprzednim postępowaniu" mogą być uznane tylko takie okoliczności, które są całkowicie nowe, a więc rzeczywiście nie występowały w dotychczasowym postępowaniu, np. w odmiennej postaci lub ujęciu. Te same fakty i okoliczności przedstawione w odmienny sposób albo inaczej ocenione przez nowe biegłego nie mogą być uznane za istotne okoliczności nie znane w poprzednim postępowaniu.

Wspomniane nowe okoliczności wynikają najczęściej z nowych dowodów. Ustawa nie wyłącza jednak sytuacji, w której owe okoliczności wynikałyby z dowodów - np. zeznań świadka lub opinii biegłego - przeprowadzonych w poprzednim postępowaniu, jeżeli są one rzeczywiście nowe we wskazanym wyżej rozumieniu.

Uchwała SN z dnia 30 grudnia 1978 r., VII KZP 42/78

Standard: 40023 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.