Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nieczytelność protokołów i dokumentów sporządzonych w postępowaniu przygotowawczym

Zwrot sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego (art. 339 § 3 pkt 3a; art. 344a § 1; art. 396a k.p.k. k.p.k.) Wymóg spisania protokołu (art. 143 k.p.k.)

Protokoły i dokumenty sporządzone w toku postępowania karnego powinny być tak czytelne, aby cała ich treść mogła być jednoznacznie odczytana. Nieczytelność takich materiałów sporządzonych w postępowaniu przygotowawczym stanowi istotny brak tego postępowania i stwarza dla sądu podstawę do zwrotu sprawy prokuratorowi już w stadium przygotowania do rozprawy głównej.

Nieczytelność protokołów sporządzonych w postępowaniu przygotowawczym praktycznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia przeglądanie akt przez oskarżonego, jego obrońcę czy też innych uczestników procesu, a sądowi przeszkadza w kontroli zasadności oskarżenia oraz realizacji w toku przewodu sądowego uprawnień wynikających z art. 334 § 1, art. 337 § 1, art. 338 § 1 i art. 339 § 1 k.p.k. [art. 338 i nast. k.p.k.] Z tego wynika więc, że czytelność dokumentów procesowych ma ścisły związek z gwarancjami procesowymi, prawidłowym przebiegiem postępowania karnego oraz dochodzeniem do prawdy obiektywnej. 

Prawidłowe bowiem korzystanie przez sąd z nieczytelnych protokołów zakładałoby obecność osób sporządzających je albo powołanie biegłego z zakresu grafologii, co byłoby już oczywistym utrudnieniem. Z tych też względów należy uznać, że staranne sporządzenie protokołu należy do obowiązków osoby przeprowadzającej czynność procesową, a jeżeli nie ma ona czytelnego charakteru pisma, to powinna powierzyć sporządzenie protokołu przybranemu protokolantowi lub po prostu sporządzić protokół na maszynie.

Postanowienie SN z dnia 18 grudnia 1979 r., Z 39/79

Standard: 39954 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.