Ustanowienie reprezentanta w sytuacjach wskazanych w art. 98 § 2 i 3 k.r.o.
Reprezentacja dziecka przez rodziców; przedstawicielstwo ustawowe (art. 98 k.r.o.)
Jeżeli małoletnie dzieci nie mogą być reprezentowane przez żadnego z rodziców, powinno być ustanowionych tylu kuratorów przewidzianych w art. 99 k.r.o., ile dzieci ma być reprezentowanych. Przyjąć jednak trzeba, że można ustanowić jednego kuratora dla kilku dzieci, jeżeli ich interesy nie są sprzeczne, (art. 99 § 3 w zw. z 151 k.r.o.).
W sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego z powództwa jednego z rodziców sprawującego na podstawie prawomocnego postanowienia sądu opiekuńczego pieczę nad małoletnim dzieckiem, pozwany małoletni powinien być reprezentowany przez kuratora ustanowionego przez sąd opiekuńczy (art. 99 k.r.o.) a nie przez drugiego rodzica, którego władza rodzicielska została ograniczona do określonych obowiązków i uprawnień.
Wyrok SN z dnia 9 października 2020 r., III CZP 91/19
Standard: 51260 (pełna treść orzeczenia)
W sytuacjach wskazanych w art. 98 § 2 i 3 k.r.o. sąd rozpoznający sprawę ma obowiązek zwrócić się do sądu opiekuńczego o ustanowienie kuratora dla strony (uczestnika postępowania) nie mającej zdolności procesowej.
Regułą jest, że powinno się ustanowić tylu kuratorów, ile dzieci ma być reprezentowanych.
W postępowaniu nieprocesowym wyłączenie rodziców należy ocenić ad casum i przyjmować je – co podkreśla się także w piśmiennictwie – wtedy, gdy istnieje możliwość choćby nawet teoretycznej sprzeczności interesów (por. postanowienie SN z dnia 9 września 1997 r., I CKU 13/97
Postanowienie SN z dnia 19 maja 2005 r., V CK 669/04
Standard: 39151 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 49082