Obliczanie terminów według przepisów prawa cywilnego (art. 165 § 1 k.p.c.)
Terminy (art. 164 - 166 k.p.c.)
Zgodnie z art. 165 §1 k.p.c., terminy procesowe oblicza się według przepisów prawa cywilnego. Artykuł 165 § 1 k.p.c. odsyła do przepisów art. 111-116 k.c. Przepisy te regulują osobno obliczania terminów oznaczonych w dniach (art. 111 k.c.) i osobno obliczanie terminów oznaczonych w tygodniach, miesiącach lub latach (art. 112 k.c.).
Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia; gdy początkiem tak oznaczonego terminu jest pewne zdarzenie, dnia, w którym ono nastąpiło, nie uwzględnia się przy jego obliczaniu. Jeżeli zatem termin wynosi np. siedem dni, a jego początkiem jest pewne zdarzenie, które nastąpiło 4 sierpnia 2011 r. – obojętnie, o której godzinie - przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się 4 sierpnia 2011 r. i kończy się on z upływem 11 sierpnia 2011 r. Jak łatwo zauważyć, w świetle tej regulacji najkrótszą jednostką czasu jest doba.
Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się – z zastrzeżeniem, nieistotnego w okolicznościach sprawy, wyjątku dotyczącego obliczania wieku osoby fizycznej - z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było -w ostatnim dniu tego miesiąca. Stosownie do przytoczonego przepisu, przy obliczaniu terminu oznaczonego w tygodniach, miesiącach lub latach, inaczej niż w przypadku terminu oznaczonego w dniach, uwzględnia się dzień zdarzenia będącego początkiem terminu. Również jednak tutaj termin obejmuje pełne doby. Jeżeli więc termin wynosi np. tydzień, a jego początkiem jest pewne zdarzenie, które nastąpiło w czwartek, 4 sierpnia 2011 r., termin ten upłynie, zgodnie z art. 112 k.c., z końcem najbliższego czwartku, tj. z końcem 11 sierpnia 2011 r. Nie ma przy tym znaczenia, o której godzinie i minucie danego dnia wspomniane zdarzenie nastąpiło – zawsze cały ten dzień podlega uwzględnieniu przy obliczaniu tego terminu. Poza tym, mimo odmiennego obliczania początku biegu terminu oznaczonego w dniach i terminu oznaczonego w tygodniach, zarówno termin siedmiodniowy, jak i termin tygodniowy związany ze zdarzeniem zaistniałym w tym samym dniu, upłynie w tej samej chwili.
Postanowienie SN z dnia 25 października 2012 r., I CZ 153/12
Standard: 39127 (pełna treść orzeczenia)
Domniemanie faktyczne określone w art. 231 k.p.c. może znaleźć zastosowanie także przy ustalaniu okoliczności i terminu nadania pisma procesowego do sądu.
Postanowienie SN z dnia 22 maja 1997 r., III CKN 36/97
Standard: 55977 (pełna treść orzeczenia)