Zawiadomienie o bezprawności zatrzymania organu przełożonego nad organem, który dokonał zatrzymania (art. 246 § 4 k.p.k.)
Zażalenie na zatrzymanie (art 246 k.p.k.)
Organem uprawnionym do "sprawowania nadzoru nad organem, który dokonał zatrzymania", jest w sytuacji określonej w art. 207a § 2 k.p.k. (art. 246 § 4 k.p.k.), a więc jeszcze przed wszczęciem postępowania karnego lub dokonanego niezależnie od niego, organ sprawujący nadzór służbowy nad organem, który dokonał zatrzymania.
Prokurator sprawuje nadzór nad śledztwem i dochodzeniem i czuwa "nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem postępowania przygotowawczego", jednakże nie oznacza, że prokurator jest w stosunku do tych organów organem uprawnionym "do sprawowania nadzoru" w ogóle. Taka ogólna nadrzędność wynika ze stałego charakteru nadzoru, a nie procesowego, zależnego od tego, czy postępowanie karne w ogóle toczy się. Oczywiste jest, że w zakresie nadzoru służbowego, a więc poza postępowaniem karnym, prokurator nie wykonuje nadzoru nad organami Milicji Obywatelskiej i innymi podlegającymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych, podobnie jak nie wykonuje tego sąd, choć także niekiedy sprawuje nadzór nad prawidłowością zatrzymania.
Uchwała SN z dnia 13 marca 1990 r., V KZP 31/89
Standard: 39103 (pełna treść orzeczenia)