Zawieszenie postępowania o odszkodowanie za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie
Zawieszenie postępowania karnego (art. 22 k.p.k.) Właściwość sądu; postępowanie, strony i koszty (art. 554 k.p.k.)
W postępowaniu o odszkodowanie za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie instytucję zawieszenia postępowania reguluje przepis art. 15 k.p.k. [art. 22 k.p.k.].
Zwrot "a w szczególności jeżeli nie można ująć oskarżonego albo nie może on brać udziału w postępowaniu z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby" rzeczywiście nie odpowiada celom postępowania przewidzianego w rozdziale 50 kodeksu postępowania karnego. Ma on jednak charakter przykładowy i dotyczy oskarżonego, a osoba dochodząca roszczeń przewidzianych w tym rozdziale nie jest oskarżonym.
Podstawowa przesłanka zawieszenia postępowania "jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania" jest natomiast w pełni adekwatna do postępowania przewidzianego w rozdziale 50 kodeksu postępowania karnego. Wskazuje ona na istotę przyczyny zawieszenia postępowania, bez kazuistycznego wyliczania przypadków, kiedy może lub musi to nastąpić. Może ona dotyczyć także bezczynności osoby dochodzącej roszczeń, ale tylko wówczas, gdy mimo aktywności sądu uniemożliwia to prowadzenie postępowania.
Tak szerokie ujęcie przyczyny zawieszenia postępowania pozwala na wydanie postanowienia w tym przedmiocie w każdym przypadku, gdy rzeczywiście nie jest możliwe rozstrzygnięcie sprawy, a równocześnie nie prowadzi to do nałożenia na osobę dochodzącą roszczeń obowiązków nie przewidzianych w kodeksie postępowania karnego.
W konsekwencji należy przyjąć, że nie jest zasadne stosowanie przepisów kodeksu postępowania cywilnego w sprawach przewidzianych w rozdziale 50 kodeksu postępowania karnego, zarówno co do podstaw zawieszenia postępowania, jak i co do skutków zawieszenia. Zauważyć też należy, że powołanie jako podstawy zawieszenia postępowania w tych sprawach przepisów kodeksu postępowania cywilnego nie może wywołać skutku w postaci umorzenia postępowania na podstawie przepisu art. 182 k.p.c.
Uchwała SN z dnia 11 września 1992 r., I KZP 27/92
Standard: 38985 (pełna treść orzeczenia)