Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Użycie przez właściciela warsztatu powierzonego mu do naprawy pojazdu mechanicznego (art. 289 § 1 k.k. i art. 127 k.w.)

Zabór pojazdu mechanicznego w celu krótkotrwałego użycia (art. 289 k.k.) Samowolne użycie cudzej rzeczy ruchomej (art. 127 k.w.)

Wyświetl tylko:

Nie zasługiwał na uwzględnienie zarzut naruszenia prawa materialnego przez Sąd I instancji polegającą na błędnej wykładni przepisu art. 127 §1 kw poprzez uznanie ,że samowolne użycie przez oskarżonego przedmiotowego pojazdu marki R. (...) nr rej. (...) wbrew woli oskarżyciela posiłkowego wypełnia znamiona przywołanego przepisu kodeksu wykroczeń podczas gdy zastosowanie winien mieć przepis art. 289 k.k. .

Właściciel warsztatu , który powierzonego mu do naprawy pojazdu mechanicznego użył do celów osobistych wbrew woli właściciela , nie odpowiada za ten czyn na postawie art. 289 § 1 k .k. (uchwala SN z 25.09.1975 r. VI KZP 247/75)

Zabór pojazdu mechanicznego w rozumieniu art. 289 § 1 kpk jest przestępstwem materialnym i „zabór” oznacza wyjęcie przez sprawcę mienia ruchomego z władztwa posiadacza (właściciela) oczywiście wbrew jego woli i objęcie go we własne władanie. Tymczasem w niniejszej spawie pokrzywdzony jako właściciel pojazdu sam wyzbył się władania nim, przekazując pojazd spółce (...) w jego władanie w celu dokonania naprawy, która bez tego przekazania nie byłaby możliwa. W świetle powyższego nie można uznać zatem by oskarżony swoim zachowaniem mógł wyczerpać znamiona przestępstwa z art. 289 § 1 k.k. a tym samym by Sąd I instancji dopuścił się naruszenia prawa materialnego.

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 11 czerwca 2015 r., IV Ka 427/15

Standard: 38668 (pełna treść orzeczenia)

Właściciel warsztatu, który powierzonego mu do naprawy pojazdu mechanicznego użył do celów osobistych wbrew woli właściciela, nie odpowiada za ten czyn na podstawie art. 214 § 1 k.k. [art. 289 § 1 k.k.]

W wypadku, którego dotyczy pytanie, właściciel pojazdu sam wyzbył się władania nim, przekazując pojazd właścicielowi warsztatu w jego władanie w celu dokonania naprawy, która bez tego przekazania nie byłaby możliwa. Mając więc pojazd w swoim władaniu, właściciel warsztatu używając go do celów osobistych wbrew woli właściciela nie dokonuje zaboru, lecz jedynie używa pojazdu samowolnie w rozumieniu art. 127 k.w.

Uchwała SN z dnia 25 września 1975 r., VI KZP 24/75

Standard: 40540 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.