Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Żądanie darczyńcy i jego spadkobierców wypełnienie polecenia (art. 894 k.c.)

Polecenie darczyńcy (art. 893 – 895 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przewidziana w art. 410 § 2 k.c., przesłanka nieosiągnięcia zamierzonego celu świadczenia jest spełniona wtedy, gdy celem świadczenia było otrzymanie świadczenia ekwiwalentnego, do spełnienia którego odbiorca nie był zobowiązany. Zawarte w umowie darowizny polecenie rodzi jedynie stosunek mający charakter zobowiązania naturalnego, nie może zatem być rozpatrywane w płaszczyźnie świadczenia ekwiwalentnego w rozumieniu art. 410 § 2 k.c.

Wyrok SN z dnia 13 września 2019 r., II CSK 364/18

Standard: 66527 (pełna treść orzeczenia)

W orzecznictwie podkreśla się, że z nieprzejęcia do kodeksu cywilnego przepisu art. 354 § 2 k.z., który przewidywał tzw. obciążliwą darowiznę, zobowiązującą obdarowanego do świadczenia czegoś na rzecz osoby trzeciej, i z wprowadzenia przepisu art. 893 k.c., zezwalającego na dodanie do darowizny polecenia, nie można wyciągać wniosku tej treści, by obciążenie obdarowanego obowiązkiem spełnienia oznaczonego świadczenia na rzecz oznaczonego wierzyciela było z mocy art. 58 § 1 k.c. nieważne. Poglądowi temu przede wszystkim sprzeciwia się zachowana w kodeksie cywilnym zasada swobody umów w stosunkach zobowiązaniowych.

Polecenie może być zastrzeżone na korzyść osoby trzeciej. Różnica więc między darowizną z poleceniem a darowizną obciążliwą polega na tym, że wykonania polecenia mogą żądać darczyńca i jego spadkobiercy (art. 894 k.c.), a nie osoba trzecia wskazana przez darczyńcę w umowie darowizny /por. wyrok SN z dnia 21 marca 1973 r., III CRN 40/73/.

Z dopuszczalności ustanowienia polecenia na korzyść osoby trzeciej oraz z przepisu art. 894 § 2 k.c., według którego po śmierci darczyńcy jego spadkobiercy mogą żądać od obdarowanego wypełnienia polecenia, wynika, że polecenie ustanowione na korzyść przyszłego spadkobiercy darczyńcy różni się od obciążenia obdarowanego obowiązkiem wobec spadkobiercy darczyńcy w tzw. obciążliwej darowiźnie - tylko terminem dochodzenia wypełnienia obowiązku. Przy czym zgodnie z ostatnim orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok SN z 27 stycznia 2016r. II CSKL 153/15) w świetle art. 894 k.c. należy uznać za dopuszczalne żądanie wykonania polecenia na drodze sądowej, z tym, że z żądaniem takim może wystąpić każdy ze spadkobierców darczyńcy, niezależnie od tego w czyim interesie polecenie zostało w umowie darowizny zastrzeżone. 

Wyrok SA w Warszawie z dnia 6 grudnia 2016 r., VI ACa 1457/15

Standard: 38304 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 793 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38297

Komentarz składa z 407 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38298

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38300

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.