Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozwiązanie ze względu na inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki

Rozwiązanie spółki przez sąd (art. 271 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki, o jakich stanowi art. 271 pkt 1 k.s.h. pod względem doniosłości prawnej muszą być porównywalne z niemożnością osiągnięcia celu spółki. 

W piśmiennictwie do takich przyczyn zaliczono np. niemożność dokonania wyboru władz spółki, trwałe konflikty między członkami zarządu, naruszenie wynikającej z art. 20 k.s.h. zasady równouprawnienia wspólników, brak zainteresowania sprawami spółki czy notoryczne wykorzystywanie pozycji wspólnika większościowego. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że wspólnik mniejszościowy zwykle bywa zdany na dyktat większości, udzielenie mu ochrony tym trybie wymaga oceny nie tylko jego interesu, ale i zestawienia go z interesem spółki. Ten zaś jest wypadkową interesów wszystkich grup wspólników określaną z uwzględnieniem zastrzeżonego w umowie spółki wspólnego celu, do osiągniecia którego wspólnicy zobowiązali się dążyć. 

Interes spółki wyznaczają, wszystkie te dążenia i zachowania wspólników, które zmierzają do osiągnięcia wspólnego celu przyświecającego jej zawiązaniu i określonego w umowie spółki (por. wyrok SN z dnia 5 listopada 2009 r. I CSK 158/09).

Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2018 r., II CSK 207/17

Standard: 65941 (pełna treść orzeczenia)

Druga z alternatywnych przesłanek – zajście innych ważnych przyczyn wywołanych stosunkami spółki – nie została przez ustawodawcę sprecyzowana w k.s.h., wobec czego należy oceniać ją na tle konkretnej sprawy. W doktrynie wskazuje się, że przyczynami, o których w przypadku tej przesłanki mowa mogą być: pat decyzyjny w spółce, brak organów i niemożność ich powołania, notoryczne wykorzystywanie pozycji wspólnika większościowego, brak zainteresowania sprawami spółki przez wspólników, trwałe konflikty między członkami zarządu, pozbawienie wspólnika istotnych uprawnień przez innych wspólników, naruszenie art. 20 k.s.h. (zasady równego traktowania wspólników), utrata bądź wygaśnięcie koncesji.

Wyrok SO w Szczecinie z dnia 16 marca 2017 r., VIII GC 147/16

Standard: 10705 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 95 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73914

Komentarz składa z 95 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38173

Komentarz składa z 208 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73918

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.