Odszkodowanie w razie uszkodzenia przesyłki (art. 81 Pr.p.)
Prawo przewozowe Odpowiedzialność przewoźnika za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki (art. 65 Pr.p.)
Zgodnie z art. 81 Pr.przew., w razie uszkodzenia przesyłki odszkodowanie ustala się w wysokości odpowiadającej procentowemu zmniejszeniu się wartości, jednak wysokość odszkodowania nie może jednak przewyższać kwoty odszkodowania przysługującego za: 1) utratę całej przesyłki, jeżeli doznała ona obniżenia wartości wskutek uszkodzenia; 2) ubytek tej części przesyłki, która doznała obniżenia wartości wskutek uszkodzenia. Szkodę ustala się zatem z zastosowaniem tzw. metody obiektywnej, jednak z ograniczeniem wysokości odszkodowania.
Ciężar dowodu co do wysokości szkody ustalonej w powyższy sposób spoczywa na powodzie.
Warunkiem dochodzenia roszczenia odszkodowawczego w przypadku, gdy jego źródłem jest zdarzenie w majątku innej niż przewoźnik osoby, jest wcześniejsze zaspokojenie roszczenia tej osoby. Szkoda bowiem stanowi uszczerbek w majątku tego, kto może dochodzić przysługujących mu roszczeń, niezależnie od tego, czy jest do bezpośrednio poszkodowany, czy podmiot, któremu przysługuje roszczenie regresowe. Nie podlega zatem zaspokojeniu to, co nie stanowi uszczerbku, a tak jest wówczas, gdy nie doszło do powstania określonej rzeczywistej straty majątkowej.
Wysokość uszczerbku powinna być wykazana przez podmiot dochodzący roszczeń odszkodowawczych. Posługiwanie się w obrocie dokumentami takimi jak faktury, z których mają wynikać zobowiązania w rozumieniu prawa cywilnego (w tym do zaspokojenia roszczeń deliktowych czy wynikających #x200ez niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania) może nie być wystarczające do uznania, iż wykazano wysokość szkody, która podlegała naprawieniu.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że faktura, w której określony został termin jej płatności, sporządzona przez pracownika wierzyciela, do którego obowiązków należało dokonywanie takich czynności, jest wezwaniem do zapłaty w rozumieniu art. 455 k.c. (wyrok SN z 23 października 2001 r., I CKN 323/99).
Gdy powód powołuje się na poniesione koszty dokumentowane fakturami VAT pochodzącymi od osób trzecich, niezbędne jest ustalenie, czy miał prawo do odliczenia naliczonego podatku Vat w ramach swoich rozliczeń podatkowych. Jeśli tak, kwota odpowiadająca temu podatkowi nie jego stanowi szkody, której może dochodzić w ramach rozliczeń regresowych.
W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do zakresu lub wysokości szkody podlegającej indemnizacji niewątpliwie może być konieczne zasięgnięcie opinii biegłego.
Wyrok SN z dnia 11 sierpnia 2022 r., II CSKP 308/22
Standard: 69174 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli w umowie przewozu wartość przesyłki wyrażona została w dolarach, to dla określenia zakresu roszczenia ubezpieczyciela z tytułu zapłaty odszkodowania ubezpieczeniowego za uszkodzenie przesyłki (art. 81 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe, Dz. U. Nr 53, poz. 272 ze zm.) miarodajny jest kurs złotego w stosunku do dolara obowiązujący w dacie ustalenia odszkodowania.
Uchwała SN z dnia 17 grudnia 1991 r., III CZP 130/91
Standard: 38115 (pełna treść orzeczenia)