Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązek podatkowy w umowie komisu

Umowa komisu (art. 765 kc.)

Wyświetl tylko:

Chociaż umowa sprzedaży dochodzi do skutku pomiędzy komisantem - sprzedawcą a kupującym, to jednak skutkiem tej umowy jest przeniesienie własności rzeczy z komitenta na kupującego. Skoro skutkiem sprzedaży dokonanej przez komisanta (będącego sprzedawcą) jest przejście własności rzeczy z komitenta na kupującego, to oznaczać będzie to, że podatnikiem podatku akcyzowego w rozumieniu art. 102 ust. 1 u.p.a. jest komisant

Wyrok NSA z dnia 2 marca 2016 r., I GSK 967/14

Standard: 38068 (pełna treść orzeczenia)

Zbycie towaru przez komitenta za pośrednictwem komisanta nabywcy podlega opodatkowaniu u komitenta. Podstawę opodatkowania takiej czynności stanowi kwota należna z tytułu umowy komisu, zmniejszona o kwotę podatku. 

Jeśli komisant jest zobowiązany na podstawie art. 766 i art. 767 k.c. wydać komitentowi wszystko co uzyskała z tytułu, np. sprzedaży, to kwotą należną z tytułu umowy komisu będzie kwot za jaką komisant dokonał sprzedaży rzeczy oddanej w komis. Należna prowizja komisanta stanowi odrębne roszczenie rodzące zobowiązanie do zapłaty przez komitenta, które może być rozliczone poprzez wzajemne potrącenie należności. Nie zmienia to jednak ogólnej kwoty należnej komitentowi z umowy komisu. Potrącenie należności komisanta powoduje jedynie to, że faktyczna kwota do zapłaty jest niższa.

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lutego 2008 r., III SA/Gl 1106/07

Standard: 38069 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 445 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38067

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.