Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dzierżawa praw (art. 709 k.c.)

Umowa dzierżawy (art. 693-709 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 września 2000 r., I CKN 729/99, stwierdził, że każdy z współwłaścicieli ma "idealną" część nie podzielonej rzeczy, czyli rachunkowy ułamek tej rzeczy, istniejący jedynie w ludzkiej wyobraźni, nazywany udziałem. (...) jest prawem, które należy wyłącznie do współwłaściciela. Innymi słowy, współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Dlatego też -jak wynika z art. 198 kc - może nim rozporządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli. W ramach przewidzianego w powołanym przepisie rozporządzenia swoim udziałem współwłaściciel może zawierać także umowy dotyczące udziału. Sąd Najwyższy zastrzegł jednak w dalszej części swych rozważań, że zawieranie takich umów jest możliwe o ile nie wywierają one wpływu na całość sytuacji wspólnej rzeczy lub udziałów pozostałych współwłaścicieli. Z takim zastrzeżeniem [współwłaściciel] może np. udział swój wydzierżawić (art. 709 kc), jeśli przynosi on pożytki, a korzystanie z niego przez dzierżawcę nie będzie polegało na użytkowaniu rzeczy wspólnej lub jej fizycznej części.

Postanowienie SO w Łodzi z dnia 3 kwietnia 2014 r., III Ca 1678/13

Standard: 37926 (pełna treść orzeczenia)

Nie ma podstaw do wyłączenia – z zasady -dopuszczalności ustanowienia dzierżawy na prawach autorskich, oczywiście przy spełnieniu przesłanek określonych w art. 709 k.c.. Dzierżawa musiałaby obejmować przynajmniej jedno pole eksploatacji i związaną z nim możliwość uzyskiwania pożytków, na przykład dawać dzierżawcy prawo odpłatnego wystawiania utworu. Licencja i dzierżawa praw autorskich spełniają podobne funkcje i ich wspólną cechą jest udzielenie tytułu prawnego do korzystania z przedmiotu umowy, występują też jednak pomiędzy nimi istotne różnice.

Ewentualne trudności w zakwalifikowaniu umowy jako licencji albo dzierżawy mogą być wyjaśniane w drodze wykładni konkretnej umowy, dokonywanej na podstawie art. 65 k.c., przy uwzględnieniu przepisów prawa autorskiego.

Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2011 r., IV CSK 274/10

Standard: 37924 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 37 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37925

Komentarz składa z 101 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46440

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.