Przestrzeganie porządku domowego przez najemcę (art. 683 k.c.)
Najem lokalu (art 680 - 690 k.c.)
Zgodnie z art.683 k.c. najemca lokalu powinien stosować się do porządku domowego , o ile ten nie jest sprzeczny z uprawnieniami wynikającymi z umowy; powinien liczyć się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Powyższy przepis nakłada wymóg, aby najemca liczył się z potrzebami innych mieszkańców i sąsiadów. Ugruntowuje to zasadę, że porządek domowy, ewentualnie regulamin porządku domowego, dotyczy nie tylko samego lokalu, ale też części wspólnych budynku i jego otoczenia, a sprzeczne z zasadami współżycia społecznego oraz potrzebami innych mieszkańców zachowania najemcy narażają go na konsekwencje naruszania porządku domowego bez względu na to, czy miały miejsce w wynajmowanym lokalu, czy w innych miejscach budynku lub nieruchomości.
Wyrok SR w Oleśnicy z dnia 10 grudnia 2014 r., I C 1180/12
Standard: 37882 (pełna treść orzeczenia)
Umowa najmu lokalu w sposób dorozumiany obejmuje również prawo używania wspólnie z innymi mieszkańcami domu bramy i podwórza, klatki schodowej itp. urządzeń z natury rzeczy przeznaczonych do użytku wszystkich najemców lokali w danej nieruchomości, bez używania których wykonywanie praw najemcy względem lokalu byłoby niemożliwe lub ograniczone sprzecznie ze zwykłą intencją umowy najmu.
Przepisy dotyczące umów najmu, jeżeli z brzmienia umowy nie wynika wyraźnie coś przeciwnego, oraz przepisy ustawowe o najmie należy stosować nie tylko do wynajętego lokalu, ale również do wymienionych wyżej urządzeń pomocniczych. Stąd np. wynajmujący ma umowny obowiązek utrzymywania tych urządzeń w stanie zdatnym do użytku, naprawiania ich itd., najemca zaś - obowiązek używania ich w sposób należyty, przyzwoitego zachowania się nie tylko w lokalu, ale i na podwórzu, klatce schodowej itp. oraz obowiązek zapłaty odszkodowania za niszczenie tych urządzeń.
Orzeczenie SN z dnia 29 września 1956 r., 3 CR 121/56
Standard: 55513 (pełna treść orzeczenia)