Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nadzór i kontrola kontraktującego (art. 617 k.c.)

Umowa kontraktacji (art. 613-626 k.c.)

Wyświetl tylko:

Nadzór i kontrola nad wykonaniem umowy przez producenta dotyczą wszystkich czynności faktycznych i podejmowanych w procesie produkcji. I tak, kontraktujący może kontrolować obszar i jakość gleby przeznaczonej do uprawy, zabiegi agrotechniczne, pielęgnacyjne, środki ochrony stosowane przez producenta, rodzaj i gatunek materiału użytego do produkcji itp.

Bezsprzecznie, umowne zapewnienie możliwości kontroli procesu uprawy, dokonywanego przez plantatora, jest racjonalnym gospodarczo działaniem kontraktującego - dzięki temu może on zapewnić sobie dostarczenie surowca w odpowiedniej ilości i jakości. Na tym etapie możliwe jest w szczególności zapobieżenie negatywnym skutkom prowadzenia upraw w sposób nieprawidłowy, zwłaszcza sprzeczny z umową kontraktacji. W zawieranych przez spółkę umowach kontraktacji przedstawiciele związków plantatorskich mają kompetencje w zakresie kontroli upraw plantatorskich. Zatem fakt współpracy z tymi związkami stanowi jeden z mechanizmów kontroli tych upraw.

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2018 r., I SA/Po 885/18

Standard: 37858 (pełna treść orzeczenia)

Elementem umowy kontraktacji jest możliwość czynnego uczestniczenia w procesie produkcji (kontrola, nadzór).

W art. 617 i 613 k.c., w których ustanowiono zasadę współdziałania i kontroli procesu produkcji u producenta przez kontraktującego i wspólnie przez obie strony umowy (uchwała SN z dnia 22 października 1957 r. II CO 10/57).

Wyrok SO w Szczecinie z dnia 23 maja 2013 r., II Ca 1299/12

Standard: 37855 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 55 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37859

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.