Potrącenie wierzytelności z wynagrodzenia za pracę za zgodą pracownika (art. 91 k.p.)
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę bez zgody pracownika (art. 87 k.p.) Ochrona wynagrodzenia za pracę (art. 84 – 91 k.p.)
Sprzeczne z art. 91 kp jest wyrażenie zgody przez pracownika na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia bez świadomości wielkości długu i przesłanek odpowiedzialności.”
Reguły wykładni sprzeciwiają się takiemu rozumieniu art. 91 kp, które pozwalałoby pracodawcy na sprzeczne z jego podstawowym obowiązkiem i zasadami prawa pracy postępowanie oraz na obchodzenie ram potrąceń określonych w art. 87 kp.
Wyrok SR Gdańsk – Południe z dnia 28 lutego 2017 r., VI P 943/14
Standard: 73406 (pełna treść orzeczenia)
Zgoda, o której mowa w art. 91 § 1 k.p., musi poprzedzać dokonanie potrącenia. W ogólności potrącenie (art. 498 k.c., a także dokonywane na podstawie art. 87 § 1 i 7 k.p.) następuje w drodze jednostronnej czynności prawnej. Przepis art. 91 § 1 k.p. w tym aspekcie stanowi regulację szczególną (por. art. 505 pkt 4 k.c.). W istocie potrącenie z art. 91 k.p. polega na zawarciu pisemnej (pod rygorem nieważności) umowy między pracownikiem a pracodawcą o potrąceniu określonej wierzytelności przysługującej pracodawcy z wynagrodzenia pracownika (potrącenie umowne). Skoro taka umowa o potrąceniu nie została poddana szczególnym ograniczeniom prawnym, to można bronić poglądu, że ma do niej zastosowanie zasada swobody umów - art. 353[1] k.c. Jeżeli tak, to nie można wykluczyć wykładni, że pracownik może wyrazić zgodę na potrącenie już po jego dokonaniu, gdy ma świadomość dokonania potrącenia, a mimo to wyraża na nie zgodę, gdyż uznaje swój dług i kieruje się usprawiedliwionymi przesłankami (np. chce uniknąć procesu o zasądzenie tej należności).
Wyrok SN z dnia 3 sierpnia 2012 r., I BP 2/12
Standard: 37488 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 37489