Składanie lub odbieranie oświadczeń materialnoprawnych przez kuratora procesowego (art. 144 k.p.c.)
Zakres umocowania kuratora dla nieobecnego (art. 146 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Kurator uprawniony jest do składania oświadczeń woli w imieniu reprezentowanej strony, ale tylko oświadczeń mających charakter procesowy. Oznacza to, że kurator procesowy nie jest uprawniony do składania, a więc także do odbierania oświadczeń o charakterze materialnoprawnym za stronę, którą reprezentuje w postępowaniu cywilnym. Stanowisko to zostało potwierdzone w orzecznictwie (zob. np. postanowienie SN z 20 marca 1991 r., III CRN 70/91; wyrok SN z 17 października 2007 r., II CSK 261/07).
Wezwanie do zapłaty ma zatem charakter materialnoprawny, a nie procesowy i celem odniesienia skutków prawnych z niego wynikających powinno zostać doręczone bezpośrednio stronie, a nie kuratorowi, którego zadania wyznaczone w procesie mają charakter procesowy. Bezskuteczne zatem będzie w stosunku do pozwanego złożenie oświadczenia woli wywołującego skutki materialnoprawne, w sytuacji, w której oświadczenie to zostanie złożone wobec kuratora reprezentującego pozwanego w procesie. Kurator ten ma za zadanie bowiem podejmować za nieobecnego jedynie czynności procesowe, a zatem może on w istocie składać oświadczenia woli w imienia reprezentowanego, ale jedynie o charakterze procesowym.
Ponieważ wymagalność roszczenia z art. 299 § 1 k.s.h. jest uzależniona od wezwania pozwanego członka zarządu spółki z o.o. do zapłaty, doręczenie odpisu pozwu kuratorowi ustanowionemu w trybie art. 143-144 k.p.c. nie skutkuje powstaniem stanu wymagalności tego roszczenia. W konsekwencji roszczenia powoda nie jest jeszcze wymagalne, a zatem powództwo w istocie jest przedwczesne.
Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2023 r., II CSKP 1000/22
Standard: 73639 (pełna treść orzeczenia)
Kurator choć ma obowiązek podejmowania wszelkich czynności procesowych niezbędnych dla zapewnienia obrony osoby, którą reprezentuje, także czynności dyspozytywnych i jest uprawniony do składania oświadczeń woli w imieniu reprezentowanej strony, jednak tylko tych, które mają charakter procesowy.
Przyjęcie oświadczenia woli o charakterze materialnoprawnym, w tym tego, o którym mowa w art. 900 k.c., przekracza zakres kompetencji kuratora procesowego, zatem uznać należy za niedopuszczalne i nieskuteczne przyjęcie takiego oświadczenia w procesie przez kuratora procesowego ze względu na sprzeczność z jego ustawowymi uprawnieniami wynikającymi z art. 143 k.p.c. (por. podobnie wyrok SN z dnia 17 października 2007 r., II CSK 261/07).
Wyrok SA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2018 r., V ACa 1551/17
Standard: 37306 (pełna treść orzeczenia)