Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ochrona służebności mieszkania

Służebność mieszkania (art. 301 - 302 k.c.)

Wyświetl tylko:

Mając na uwadze fakt, że skarżąca utrudnia powódce dostęp do pomieszczeń objętych służebnością mieszkania, a ostatnimi czasy wręcz uniemożliwia wejście do zajmowanych przez Z. I. pokoi, należy stwierdzić, że zostały spełnione wszystkie przesłanki z art. 222 § 2 w zw. z art. 251 k.c., pozwalające na uzyskanie przez powódkę sądowej ochrony ograniczonego prawa rzeczowego. Sąd Rejonowy prawidłowo zakazał pozwanej korzystania z dwóch pomieszczeń w północnej części budynku mieszkalnegoi czynienia jakichkolwiek przeszkód w korzystaniu przez powódkę ze służebności osobistej mieszkania, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić Z. I. możliwość realizacji jej prawa podmiotowego. 

Wyrok SO w Sieradzu z dnia 21 stycznia 2016 r., I Ca 63/15

Standard: 37125 (pełna treść orzeczenia)

Służebność mieszkania wiąże się z uprawnieniem do władania rzeczą. Uprawniony może zostać tego władztwa pozbawiony, a jego prawo może być naruszone także w inny sposób. Odpowiednie stosowanie przepisów o ochronie własności umożliwia w takim przypadku skorzystanie z ochrony, jaką daje roszczenie windykacyjne lub negatoryjne (art. 222 w związku z art. 251 k.c.).

Służebność mieszkania stanowi ograniczone prawo rzeczowe (art. 244 § 1 k.c.), do ochrony którego stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności (art. 251). Klauzula odpowiedniego stosowania nakazuje uwzględnić swoistą naturę ograniczonego prawa rzeczowego i wynikające z niej konkretne potrzeby. Zakres przyznanej ochrony nie podlega żadnym ograniczeniom od strony podmiotowej i - jak przyjmuje się w orzecznictwie - ochrona ta jest skuteczna także przeciwko właścicielowi, przy czym należy uwzględnić zakres uprawnień osoby, której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe (zob. wyrok SN z dnia 18 czerwca 1976 r., III CRN 89/76, OSNC 1977, nr 3, poz. 49).

Służebność mieszkania wiąże się niewątpliwie z uprawnieniem do władania rzeczą. Uprawniony może zostać tego władztwa pozbawiony, jego prawo może być też w inny sposób naruszone. Odpowiednie stosowanie przepisów o ochronie własności umożliwia w takim przypadku skorzystanie z ochrony, jaką daje roszczenie windykacyjne lub negatoryjne (art. 222 w zw. z art. 251 k.c.).

Z art. 222 § 1 k.c. - stosowanego odpowiednio - wynika, że roszczenia to może zostać zrealizowane poprzez żądanie osoby uprawnionej do władania rzeczą z tytułu służebności skierowane do osoby, która faktycznie rzeczą włada, żeby rzecz została uprawnionemu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem uprawnionego prawo do władania rzeczą. Osobą, która rzeczą faktycznie włada może być jej właściciel i może mu przysługiwać skuteczne względem uprawnionego z tytułu służebności prawo do władania rzeczą. W takiej sytuacji niezbędne jest ustalenie zakresu uprawnienia do władania rzeczą zarówno właściciela, jak i osoby, na rzecz której została ustanowiona służebność.

Wyrok SN z dnia 11 grudnia 2007 r., II CSK 330/07

Standard: 37106 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.