Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Solidarna odpowiedzialność nabywcy i zbywcy gospodarstwa rolnego

Solidarna odpowiedzialność nabywcy i zbywcy przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolnego (art. 55[4] k.c.) Gospodarstwo rolne (art. 55[3] k.c.)

Nabywca gospodarstwa rolnego odpowiada, w ramach art. 526 k.c., solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązanie względem osoby trzeciej z tytułu zwrotu pobranej od niej ceny, na podstawie nieformalnej umowy sprzedaży gruntów wchodzących w skład tego gospodarstwa.

Zobowiązania wynikające z czynności prawnej, chociażby nieważnej, mające za przedmiot część gruntów należących do gospodarstwa rolnego, ma związek z prowadzeniem tego gospodarstwa. Nie zmienia tu istoty rzeczy podstawa zobowiązania odnosząca się do przepisów o bezpodstawnym zobowiązaniu (por. uchwałę SN z dnia 30 sierpnia 1977 r., OSNCP 1978, z. 1, poz. 13). 

Stosownie do dyspozycji art. 526 k.c. w związku z art. 55[3] k.c., przez gospodarstwo rolne należy rozumieć zbiór ustawowo określonych przedmiotów majątkowych, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą. Jednakże nie można pomijać, że grunty rolne (leśne) wraz z ich częściami składowymi (budynkami) odgrywają z punktu widzenia istnienia gospodarstwa rolnego zasadnicze, rozstrzygające znaczenie.

Dlatego zbycie wszystkich praw do gruntów należących do gospodarstwa rolnego może być potraktowane jako zbycie gospodarstwa rolnego w okolicznościach, które przemawiają, że taki był cel podjętej czynności prawnej. 

Rozporządzenie urządzeniami lub inwentarzem należącym do gospodarstwa rolnego nie wymaga zaś podjęcia czynności prawnej o szczególnej formie.

Wyrok SN z dnia 20 listopada 1997 r., III CKU 67/97

Standard: 36284 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.