Prawa i obowiązki wykonawcy testamentu (art. 988 k.c.)
Wykonawca testamentu (art. 986 - 990[1] k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 988 §1 K.c. wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym. Może samodzielnie dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, czyli sprawować zarząd w pełnym zakresie.
Sprawując zarząd spadkiem wykonawca testamentu może pozywać i być pozywanym w sprawach wynikających z zarządu spadkiem, jego zorganizowaną częścią lub oznaczonym składnikiem. Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozywany w sprawach o długi spadkowe (art. 988 §2 K.c.).
Wyrok NSA z dnia 15 marca 2018 r., I OSK 2241/17
Standard: 35852 (pełna treść orzeczenia)
Z treści art. 988 k.c. wynika, że wykonawca testamentu może wykonywać czynności zwykłego zarządu, jak również samodzielnie – bez zgody sądu, dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. W szczególności wykonawca testamentu może pozywać i być pozywanym w sprawach wynikających z zarządu, jak też może pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozywanym w sprawach o długi spadkowe.
Wykonawca testamentu może wystąpić np. z roszczeniem o ochronę dziedziczenia, czy roszczeniem windykacyjnym. Przysługuje mu także uprawnienie do złożenia wniosku o zabezpieczenie spadku, sporządzenie spisu inwentarza, wyjawienie przedmiotów spadkowych, czy wystąpienie o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Z powyższego przepisu nie wynika jednak legitymacja wykonawcy testamentu do wstąpienia w miejsce zmarłego spadkodawcy w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Wykonawca testamentu ma legitymację by pozywać i być pozywanym wyłącznie w sprawach wynikających z zarządu spadkiem.
Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 3 lutego 2017 r., I SAB/Wa 46/16
Standard: 35853 (pełna treść orzeczenia)