Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podstawienie zwykłe

Podstawienie (art. 963 k.c.)

Wyświetl tylko:

Podstawienie jest warunkowym powołaniem spadkobiercy, pod warunkiem że osoba powołana jako pierwsza nie będzie chciała lub nie będzie mogła dziedziczyć .

Spadkodawca może ograniczyć podstawienie tylko do jednej lub niektórych spośród wymienionych sytuacji. Nie jest natomiast możliwe ustanowienie spadkobiercy podstawionego z innych przyczyn, wykraczających poza zakres sformułowania „nie chce lub nie może być spadkobiercą".

Postanowienie SR w Kielcach z dnia 7 września 2018 r., I Ns 2542/16

Standard: 57749 (pełna treść orzeczenia)

W przypadku podstawienia, spadkobierca podstawiony dojdzie do dziedziczenia, gdy spadkobierca ustanowiony nie chce lub nie może być spadkobiercą. Sytuacja taka może być następstwem różnych zdarzeń.

Spadkobierca podstawiony dziedziczy spadek tak, jakby był powołany do dziedziczenia już w chwili otwarcia spadku, przy czym musi wykonać zapisy zwykłe i polecenia obciążające spadkobiercę ustanowionego w pierwszej kolejności (art. 967 K.c.) oraz może przyjąć lub odrzucić udział przypadający mu z tytułu podstawienia niezależnie od przyjęcia lub odrzucenia udziału przypadającego mu z innego tytułu 

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 stycznia 2014 r., I SA/Sz 688/13

Standard: 35841 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.