Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność podnoszenia zarzutu błędu w ustaleniach faktycznych i błędu w ocenie dowodów (art. 523 § 1 k.p.k.)

Podstawy wniesienia kasacji (art. 523 k.p.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Sąd Najwyższy orzekając w trybie kasacji nie jest legitymowany do dokonywania ponownej oceny dowodów i na podstawie własnej oceny kontrolowania prawidłowości ustaleń faktycznych dokonanych w sprawie.

Zadaniem sądu kasacyjnego jest sprawdzenie, czy dokonując ustaleń faktycznych sądy orzekające nie dopuściły się rażącego naruszenia przepisów procedowania, które mogłoby mieć istotny wpływ na te ustalenia, a w konsekwencji także na treść wyroku. Kontroli kasacyjnej podlegają, więc nie same ustalenia faktyczne, ale sposób ich dokonania, który w tej sprawie był prawidłowy.

Kontrola kasacyjna nie obejmuje też sfery przekonania sędziowskiego, sprowadza się natomiast do sprawdzenia, czy ocena dowodów nie wykazuje błędów natury faktycznej (niezgodności z treścią dowodu) lub logicznej (błędności rozumowania i wnioskowania) oraz czy nie jest sprzeczna z doświadczeniem życiowym i wskazaniami wiedzy.

Dlatego też sąd kasacyjny nie jest uprawniony do weryfikowania prawidłowości ustaleń faktycznych dokonanych przez sąd pierwszej instancji, które następnie zostały zaakceptowane w toku kontroli instancyjnej. Dotyczy to nie tylko ustaleń w zakresie okoliczności przedmiotowych przypisanych relewantnych prawnie zachowań, ale i podmiotowych, w tym postaci przypisanych zamiarów.

Postanowienie SN z dnia 8 stycznia 2013 r., III KK 117/12

Standard: 41936 (pełna treść orzeczenia)

Niedopuszczalne jest kwestionowanie w trybie kasacji zasadności dokonanych w sprawie ustaleń faktycznych. Zatem, Sąd Najwyższy przy jej rozpoznaniu nie jest władny dokonywać ponownej oceny dowodów i w oparciu o tak przeprowadzoną własną ocenę sprawdzać poprawność dokonanych w sprawie ustaleń faktycznych (zob. wyrok SN z dnia 6 września 1996 r., II KKN 63/96). Niedopuszczalne jest więc bezpośrednie atakowanie w kasacji orzeczenia sądu I instancji, a także kwestionowanie ustaleń faktycznych. Rolą sądu kasacyjnego nie jest bowiem ponowne - "dublujące" kontrolę apelacyjną - rozpoznawanie zarzutów stawianych przez skarżącego orzeczeniu sądu I instancji (zob. postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2008r., II KK 270/07; wyrok SN z dnia 18 listopada 1996 r., III KKN 148/96).

Postanowienie SN z dnia 26 września 2012 r., V KK 119/12

Standard: 68772 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 163 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35419

Komentarz składa z 48 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72720

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42875

Komentarz składa z 112 słów. Wykup dostęp.

Standard: 43004

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.