Podmioty szczególne uprawnione do wniesienia kasacji
Podmioty szczególne uprawnione do wniesienia kasacji (art. 521 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Uprawienie do wniesienia kasacji nadzwyczajnej przepis art. 521 § 1 k.p.k. przyznaje m. in. Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Jest to uzasadnione zadaniami Rzecznika, który zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (tekst jedn.: Dz.U.2014.1648 ze zm.) stoi na straży wolności i praw człowieka oraz obywatela określonych w Konstytucji RP oraz w innych aktach normatywnych, w tym również stoi na straży realizacji zasady równego traktowania. Rzecznik wprawdzie nie ma uprawnienia do czynnego udziału w postępowaniu karnym przed uprawomocnieniem się orzeczenia, jednak ma uprawnienie do zapoznania się z każdą sprawą.
Przyznanie uprawnienia do wniesienia kasacji nadzwyczajnej Rzecznikowi Praw Obywatelskich niewątpliwie stanowi przeciwwagę dla takiego uprawnienia przyznanego Prokuratorowi Generalnemu (Ministrowi Sprawiedliwości – Prokuratorowi Generalnemu). Zadaniem Rzecznika jest w tym przypadku doprowadzenie do usunięcia naruszeń prawa godzących w jednostkę w procesie karnym, przede wszystkim oskarżonego i pokrzywdzonego.
Postanowienie SN z dnia 13 września 2016 r., V KK 36/16
Standard: 41659 (pełna treść orzeczenia)
Przewidziana w art. 521 k.p.k. możliwość składania kasacji przez wymienione w tym przepisie podmioty obejmuje nie tylko prawomocne wyroki sądów odwoławczych kończące postępowanie, ale każde prawomocne orzeczenie, które kończy postępowanie, niezależnie od jego postaci i od tego, w jakiej instancji się uprawomocniło. Do tej grupy orzeczeń kończących postępowanie sądowe niewątpliwie należą także orzeczenia stwierdzające dopuszczalność lub niedopuszczalność przejęcia lub przekazania orzeczenia do wykonania.
Postanowienie SN z dnia 8 czerwca 2009 r., IV KK 461/08
Standard: 40825 (pełna treść orzeczenia)