Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ubezpieczenie budynku od ognia

Ubezpieczenie majątkowe (art. 821 k.c.)

Zalanie rzeczy wodą użytą do gaszenia pożaru objęte jest ryzykiem ubezpieczenia budynku, budowli i mienia od ognia i innych żywiołów.

Zakres ryzyk ubezpieczeniowych - w ramach łączącej strony umowy ubezpieczeniowej - obejmuje szkody wynikłe m.in. na skutek ognia. W sprawie chodzi o ubezpieczenie budynków, budowli i mienia od ognia i innych żywiołów. Pożar nastąpił w budynku, co jest bezsporne, a zatem nie można utrzymywać, że ubezpieczeniem są objęte tylko szkody będące wynikiem pożaru w pomieszczeniu zajmowanym przez ubezpieczającego. Ubezpieczeniem są objęte szkody spowodowane pożarem w budynku, w którym znajduje się m.in. pomieszczenie zajmowane przez ubezpieczającego.

Ogólne warunki ubezpieczenia w § 4 ust. 1 pkt 2 zawierają określenie szkody spowodowanej ogniem, przez które rozumie się szkody spowodowane pożarem, którym jest niekontrolowany proces palenia w miejscu do tego nie przeznaczonym. Z tego określenia wcale nie wynika, że chodzi tylko o szkody w rzeczach ubezpieczającego powstałe na skutek spalenia lub zwęglenia przez ogień. Chodzi także o szkody, które pozostają w normalnym związku przyczynowym ze zdarzeniem w postaci pożaru, m.in. spowodowane zalaniem rzeczy wodą użytą w czasie akcji gaśniczej. Tylko taka wykładnia jest racjonalna i odpowiada celowi ubezpieczenia budynku od ognia. Przeciwne stanowisko pozostawałoby w sprzeczności z prawidłami wykładni postanowień umowy ubezpieczenia i podważałoby sens ubezpieczenia.

Wyrok SN z dnia 27 lipca 1999 r., I CKN 496/99

Standard: 35067 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.