Poręczenie w umowie kredytu bankowego
Zabezpieczenie wierzytelności bankowych (art. 93 ust. 1 p.b.)
Nie powoduje nieważności poręczenia brak oznaczenia jego górnej granicy w umowie zlecającej bankowi kredytowanie sprzedaży ratalnej, gdy o wyborze kredytobiorcy i wysokości każdego poręczanego kredytu decyduje sam poręczyciel.
W niniejszej sprawie poręczenie jest nierozłącznie związane z umową stron dotyczącą udzielania kredytów w sprzedaży ratalnej prowadzonej przez powodów. Na podstawie umowy głównej powodowie w imieniu pozwanego udzielali kredytu kupującym. W chwili zawierania poszczególnych umów kredytowych z nabywcami towarów następowała konkretyzacja wysokości poręczonego przez powodów długu. Zastosowana przez strony konstrukcja umowy nie narusza art. 878 § 1 k.c. Ratio legis tego przepisu - ochrona interesu poręczyciela - nie jest zagrożona.
Słusznie Sąd Apelacyjny zwrócił uwagę na okoliczność, że do powodów należał wybór kredytobiorców. Od ich swobodnej oceny zależało udzielenie kredytu w imieniu pozwanego, a ze swojej strony poręczenie w granicach przewidzianej umową z pozwanym, maksymalnej kwoty 10 000 złotych.
Strony nie określiły górnej wysokości poręczenia, globalnie dla wszystkich umów kredytowych zawartych przez powodów w imieniu pozwanego, biorąc jednak pod uwagę charakter stosunku prawnego stron, Sąd Apelacyjny trafnie przyjął ważność umowy poręczenia
Wyrok SN z dnia 24 czerwca 1999 r., III CKN 268/98
Standard: 35026 (pełna treść orzeczenia)