Powstanie zobowiązania zapłaty dopłaty zasądzonej orzeczeniem w rozumieniu art. 358[1] § 3 k.c.
Spłaty i dopłaty w sprawach działowych
Zobowiązanie zapłaty dopłaty zasądzonej orzeczeniem o podziale majątku wspólnego powstaje - w rozumieniu art. 3581 § 3 k.c. - z dniem uprawomocnienia się orzeczenia, a nie z oznaczonym przez sąd dniem określającym termin płatności dopłaty.
Wprawdzie pozwana postanowieniem o podziale majątku wspólnego zobowiązana została do zapłacenia powodowi zasądzonej na jego rzecz dopłaty "w terminie jednego miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia" zasądzającego tę dopłatę, tj. w terminie do dnia 31 stycznia 1992 r., ale zobowiązanie pozwanej do świadczenia na rzecz powoda tej dopłaty powstało z chwilą uprawomocnienia się postanowienia ją zasądzającego, tj. z dniem 30 grudnia 1991 r. Z tym to dniem nastąpił bowiem skutek orzeczenia o podziale majątku wspólnego, nie tylko polegający na przejściu na każdego z małżonków przyznanych im tym orzeczeniem poszczególnych składników majątku wspólnego, ale także wyrażony w nałożeniu obowiązku zapłacenia przez jednego z małżonków zasądzonej od niego dopłaty na rzecz drugiego małżonka (art. 46 k.r.o. w zw. z art. 1035 k.c. i art. 212 § 1 k.c.).
Określony w postanowieniu o podziale majątku wspólnego termin jednego miesiąca - liczony od uprawomocnienia się postanowienia - do zapłacenia przez pozwaną zasądzonej od niej dopłaty, nie może być rozumiany jako przesunięcie o miesiąc daty powstania zobowiązania pozwanej do zapłacenia powodowi tej dopłaty. Stanowi on tylko (tak jak w razie rozłożenia zasądzonej należności na raty) oznaczony przez sąd termin płatności tej dopłaty, skutkiem uchybienia którego może być popadnięcie dłużnika w opóźnienie (art. 481 § 1 k.c.) lub zwłokę (art. 476 k.c.).
Wyrok SN z dnia 28 września 1993 r., I CRN 74/93
Standard: 34857 (pełna treść orzeczenia)