Bezwzględne przyczyny odwoławcze w postępowaniu kasacyjnym (art. 536 k.p.k.)
Granice rozpoznania skargi (art. 536 k.p.k.) Przyczyny odwoławcze bezwzględne (art. 439 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Mimo, że ten zarzut nie został podniesiony w kasacji, a pismo obrońcy należy potraktować li tylko jako sygnalizację, to jednakże przepis art. 536 k.p.k. obliguje Sąd Najwyższy do wyjścia poza granice zaskarżenia w wypadkach określonych w art. 439 k.p.k. Tym samym, nawet w sytuacji, gdy w kasacji nie podniesiono zarzutu zaistnienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej, rozpoznający tę skargę Sąd Najwyższy zobligowany jest do sprawdzenia, czy w danej sprawie przyczyna ta nie zachodzi
Wyrok SN z dnia 23 lutego 2023 r., IV KK 303/22
Standard: 74317 (pełna treść orzeczenia)
Wypadek określony w art. 439 k.p.k. w zw. z art. 536 k.p.k. zachodzi zarówno wówczas, gdy uchybienia wymienionego w art. 439 § 1 k.p.k. dopuścił się sąd odwoławczy, jak i wówczas, gdy sąd ten - wbrew nakazowi wynikającemu z tego przepisu - nie uchylił orzeczenia sądu pierwszej instancji dotkniętego takim uchybieniem. Uchybienia o takim charakterze, do których doszło w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, nie mogą być konwalidowane w postępowaniu przed sądem odwoławczym.
Stwierdzenie zatem w postępowaniu przed sądem kasacyjnym obrazy przez sąd odwoławczy art. 439 § 1 k.p.k. musi prowadzić do uchylenia nie tylko zaskarżonego orzeczenia sądu odwoławczego, ale i poprzedzającego go orzeczenia sądu pierwszej instancji i do przekazania sprawy do rozpoznania właśnie w pierwszej instancji. Nie pozostaje to w kolizji z tym, co zostało wyeksponowane na samym wstępie niniejszego orzeczenia, tj. z koniecznością pozostawienia w niektórych układach procesowych nadzwyczajnego środka odwoławczego bez rozpoznania (w części lub nawet w całości).
Wyrok SN z dnia 14 lutego 2001 r., V KKN 368/00
Standard: 35593 (pełna treść orzeczenia)