Treść postanowienia i zarządzenia (art. 94 k.p.k.)
Czynności procesowe (art. 92-121 k.p.k.)
W sytuacji, w której wbrew nakazowi wynikającemu z art. 94 § 1 pkt 5 k.p.k., zaskarżone postanowienie sądu pierwszej instancji nie zawiera uzasadnienia, a w zażaleniu nie podnosi się zarzutu obrazy tego przepisu prawa procesowego, tylko wprost kwestionuje trafność konkretnego rozstrzygnięcia, natomiast bez poznania motywów tego rozstrzygnięcia nie można wypowiedzieć się co do jego zasadności, sąd odwoławczy może, w drodze analogii, na podstawie art. 449a k.p.k. zwrócić sprawę sądowi pierwszej instancji w celu sporządzenia uzasadnienia zaskarżonego postanowienia.
Postanowienie SN z dnia 16 grudnia 2010 r., WZ 57/10
Standard: 42191 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z nowym, wyraźnym rozwiązaniem, przyjętym przez k.p.k. z 1997 r., do treści zarządzeń należy odpowiednio stosować przepisy o treści postanowień (art. 94 § 2), te zaś wymagają, by decyzja procesowa zawierała nie tylko oznaczenie organu, który ją wydał (w tym wypadku prezesa sądu, przewodniczącego wydziału, upoważnionego sędziego), ale także i osoby wydającej, a więc jej imienia i nazwiska (art. 94 § 1 pkt 1).
Jeżeli postanowienie lub zarządzenie zapada w trakcie czynności protokołowanej, wymóg powyższy jest spełniony już przez sam fakt odnotowania tego nazwiska i funkcji procesowej danej osoby w tym protokole. Jeżeli jednak wydano je na posiedzeniu, z którego nie sporządza się protokołu (art. 143 § 2 k.p.k.), decyzja procesowa powinna spełniać oba wymogi wynikające z art. 94 § 1 pkt 1 (w zw. z § 2) k.p.k.
Uchybienie powyższemu rygorowi może być skutecznie podnoszone w środku odwoławczym i uwzględnione w postępowaniu zażaleniowym tylko wtedy, gdy mogło ono mieć wpływ na treść rozstrzygnięcia.
Sam brak w treści zarządzenia imienia i nazwiska osoby je wydającej, z ograniczeniem się jedynie do wskazania organu, który wydał to zarządzenie, nie może być uznany za uchybienie skutkujące uchylenie tego zarządzenia w trybie zażalenia (art. 438 pkt 2 k.p.k.), zwłaszcza gdy z innych składników jego treści wynika wyraźnie, jaka osoba wydawała to zarządzenie.
Postanowienie SN z dnia 18 lipca 2000 r., IV KZ 64/00
Standard: 34728 (pełna treść orzeczenia)