Zawiadomienie oskarżonego o terminie posiedzenia
Warunkowe umorzenie postępowania w trybie art. 341 k.p.k.
Brak możliwości wzięcia udziału przez oskarżonego w posiedzeniu sądu z niezawinionych przez niego przyczyn, w szczególności wynikających z zaniechania sądu powiadomienia go o terminie i miejscu posiedzenia w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania karnego, stanowi rażące uchybienie, naruszające przepisy postępowania dotyczące prawa do obrony (art. 102 § 1 w zw. z art. 9 k.p.k. z 1969 r.), mogące mieć wpływ na treść zaskarżonego orzeczenia.
Ilekroć kodeks postępowania karnego przewiduje prawo określonej osoby do wzięcia udziału w czynności procesowej, tylekroć należy osobę tę zawiadomić o czasie i miejscu tej czynności. Bez takiego uprzedniego zawiadomienia oraz bez sprawdzenia, czy istnieje dowód, że obowiązku zawiadomienia dopełniono, nie wolno przeprowadzać danej czynności.
Jeśli w niniejszej sprawie doszło do zaniechania zawiadomienia oskarżonej o czasie i miejscu posiedzenia sądu, na którym doszło do wydania orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania karnego, to takie postanowienie dotknięte jest rażącą obrazą przepisów postępowania, która mogła mieć wpływ na treść tego orzeczenia. Nie da się przecież wykluczyć tego, że po prawidłowym zawiadomieniu oskarżonej, skorzystałaby ona z takiego prawa po to, aby sądowi wyjaśnić dodatkowe okoliczności, mające istotny wpływ na ocenę charakteru czynu.
Postanowienie SN z dnia 16 maja 2000 r., III KKN 117/98
Standard: 34725 (pełna treść orzeczenia)