Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie „inne czynności” w rozumieniu art. 236 § 1 k.k.

Zatrzymanie rzeczy. Przeszukanie (art. 217 – 236a k.p.k.)

Określenie "inne czynności", użyte w art. 236 k.p.k., obejmuje także zarządzenie sprzedaży przedmiotów, wydane na podstawie art. 232 § 1 k.p.k. Na zarządzenie to przysługuje zażalenie osobom wymienionym w art. 236 k.p.k.

"Inne czynności", o których mowa w art. 236 k.p.k., muszą być jednak związane z przeszukaniem i zatrzymaniem rzeczy. Świadczy o tym niewątpliwie wykładnia systemowa. Przepis art. 236 k.p.k. zamieszczony jest na końcu rozdziału 25 noszącego tytuł: "Zatrzymanie rzeczy. Przeszukanie", co nie pozostawia wątpliwości, że zawarta w nim regulacja odnosi się, po pierwsze, wyłącznie do postanowień, zarządzeń i innych czynności wymienionych w tym rozdziale, a po wtóre, odnosi się do wszystkich czynności tam wymienionych. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej formie: postanowienia, zarządzenia czy polecenia została wydana stosowna decyzja (jest to odrębny problem uregulowany w art. 93 § 1-4 k.p.k.).

Zważywszy, że podjęte w niniejszej sprawie postanowienie "zarządzające" sprzedaż przedmiotów jest niewątpliwie jedną z czynności "innych", niż przeszukanie i zatrzymanie rzeczy, ale czynnością ściśle z nimi związaną, uznać należało, że określenie użyte w art. 236 k.p.k. obejmuje także zarządzenie sprzedaży przedmiotów wydane na podstawie art. 232 § 1 k.p.k., a w konsekwencji, że na takie postanowienie przysługuje zażalenie osobom wymienionym w tym przepisie.

Uchwała SN z dnia 20 stycznia 2000 r., I KZP 47/99

Standard: 34700 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.