Zaskarżalność zastosowania lub uchylenia tymczasowego aresztowania przez sąd odwoławczy (art. 426 k.p.k.)
Zaskarżalność orzeczeń sądu odwoławczego i Sądu Najwyższego (art. 426 k.p.k.) Zażalenie na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego (art. 252 k.p.k.)
Na postanowienie sądu odwoławczego o uchyleniu środka zapobiegawczego, wydane z urzędu lub na wniosek w toku postępowania odwoławczego, zażalenie nie przysługuje (art. 426 § 2 k.p.k.).
Wykładnia systemowa art. 426 § 1 k.p.k. prowadzi do wniosku, że przepis ten reguluje odrębnie zaskarżalność orzeczeń sądu odwoławczego wprowadzając zasadę, że są one niezaskarżalne, chyba że ustawa wprost zaskarżalność przewiduje. Wskazując takie przypadki, ustawodawca ograniczył je do rozstrzygnięć w kwestiach ubocznych, a ponadto ich zaskarżalność uzależnił od przedmiotu rozpoznania. Dodatkowo jeszcze ważny jest etap orzekania. Jeżeli bowiem sąd odwoławczy orzeka na skutek rozpoznania środka odwoławczego, to zaskarżalne jest jedynie postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wydane po rozpoznaniu zażalenia (art. 426 § 2 in princ. k.p.k.). Natomiast szerszy jest zakres przedmiotowy zaskarżalnych postanowień, gdy zostały wydane w toku postępowania odwoławczego. Jednym z nich jest rozstrzygnięcie dotyczące środków zapobiegawczych, wymienione w art. 426 § 2 in medio k.p.k. Wykładnia językowa tego przepisu prowadzi do stwierdzenia, że ustawodawca wyraźnie zawęził zakres zaskarżalnych postanowień sądu odwoławczego przez użycie słowa „zastosowanie” w porównaniu do zakresu wskazanego w art. 252 § 1 k.p.k., w którym posłużono się zwrotem „w przedmiocie środka zapobiegawczego”. Dlatego też, gdy sąd odwoławczy nie uwzględni wniosku oskarżonego o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego, złożonego w trybie art. 254 § 1 k.p.k., to choć § 3 tego przepisu dopuszcza zaskarżalność poziomą, to nie podlega ono zaskarżeniu do innego składu tego sądu, gdyż nie jest to postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego, o którym mowa art. 426 § 2 k.p.k.
Postanowienie SN z dnia 31 marca 2021 r., I KZP 10/20
Standard: 49356 (pełna treść orzeczenia)
Termin "zastosowanie" należy rozumieć "szeroko", także jako określenie w postanowieniu w przedmiocie tymczasowego aresztowania okresu, do którego ma ono trwać. Chodzi o to, aby dalsze stosowanie tego środka mogło być poddane kontroli
Postanowienie Sądu Apelacyjnego z dnia 27 maja 1999 r., na podstawie którego oznaczono termin stosowania tymczasowego aresztowania wobec Leszka K. do dnia 30 listopada 1999 r., de facto jest postanowieniem o zastosowaniu (dalszym stosowaniu) środka zapobiegawczego (por. uchwała SN z dnia 23 kwietnia 1998 r..
Sądem właściwym do rozpoznania zażalenia na postanowienie o przedłużeniu okresu tymczasowego aresztowania jest sąd odwoławczy, który przedłużył areszt tymczasowy, orzekający w innym równorzędnym składzie.
Postanowienie SN z dnia 15 lipca 1999 r., V KZ 40/99
Standard: 34661 (pełna treść orzeczenia)