Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Czynności przedstawiciela ustawowego na korzyść nieletniego lub ubezwłasnowolnionego (art. 76 k.p.k.)

Oskarżony (art. 71-81a)

Wyświetl tylko:

Wprawdzie opiekun prawny nie ma obowiązku, a jedynie możliwość podejmowania czynności o których stanowi art. 76 k.p.k., nie ulega jednak wątpliwości, że na sądzie ciąży obowiązek umożliwienia opiekunowi wykonywania czynności procesowych, które mogłyby polepszyć sytuację prawną oskarżonego (skazanego). Koniecznym było zatem powiadomienie R. W. o prawie do brania udziału w postępowaniu, zawiadomienie o wyznaczonych terminach rozprawy, a w razie potrzeby także pouczenie jej o uprawnieniach wynikających z art. 76 k.p.k.

Nie ulega wątpliwości, że działanie opiekuna prawnego na rzecz ubezwłasnowolnionego skazanego, czy to poprzez składanie wniosków dowodowych, wniesienie środka zaskarżenia czy też podejmowanie innych czynności procesowych należy uznać właśnie za realizację prawa o którym stanowi art. 6 k.p.k. Jednocześnie znaczenie czynności opiekuna prawnego podejmowanych obok oskarżonego (skazanego), który z powodu zaburzeń psychicznych określonychw art. 13 k.c. został ubezwłasnowolniony, należy rozpatrywać w kontekście zmniejszonych możliwości do wykonywania obrony materialnej przez samego oskarżonego (skazanego). Możliwość działania opiekuna prawnego uznać należy zatem za szczególnie ważną dla realizacji zasady rzetelnego procesu karnego.

Wyrok SO w Koninie z dnia 5 sierpnia 2016 r., II Ka 180/16

Standard: 34027 (pełna treść orzeczenia)

Matka oskarżonego (podejrzanego) jest osobą uprawnioną do złożenia wniosku o uchylenie tymczasowego aresztowania syna tylko wówczas, gdy zachodzą warunki określone w art. 67 k.p.k. [art. 76 k.p.k.].

Uchwała SN z dnia 29 grudnia 1976 r., VII KZP 26/76

Standard: 40229 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.