Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pozostawienie bez rozpoznania środka odwoławczego (art. 430 k.p.k.)

Pozostawienie bez rozpoznania środka odwoławczego przez sąd odwoławczy (art. 430 k.p.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wszelkie decyzje procesowe podejmowane na podstawie art. 43 k.p.k. nie podlegają zaskarżeniu, jako że nie zamykają one drogi do wydania w sprawie orzeczenia kończącego, nie stanowią decyzji co do środka zabezpieczającego, a wymieniony przepis art. 43 k.p.k. nie stanowi w tym względzie inaczej, bowiem nie przewiduje zażalenia na podjęte na jego podstawie orzeczenie. Wobec tego przyjęte zażalenie, jako niedopuszczalne z mocy wymienionych przepisów prawa, należało pozostawić bez rozpoznania (art. 430 § 1 w zw. z art. 429 § 1 k.p.k.).

Postanowienie SN z dnia 9 grudnia 2015 r., IV KZ 72/15

Standard: 35363 (pełna treść orzeczenia)

Nie przysługuje zażalenie na postanowienie o pozostawieniu bez rozpoznania środka odwoławczego z powodu jego niedopuszczalności wynikającej z braku „substratu zaskarżenia”.

Dopuszczalność środka odwoławczego wiąże się także z istnieniem „substratu” zaskarżenia. Jak trafnie wywiódł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 czerwca 1999 r., I KZP 20/99, jeśli środek odwoławczy dotyczy orzeczenia już nieistniejącego, a pole orzekania odwoławczego wyznacza przedmiot zaskarżenia, to przy jego braku środek ten staje się niedopuszczalny i należy odmówić jego przyjęcia, gdyby zaś go przyjęto, pozostawić bez rozpoznania.

Nie przysługuje zażalenie na postanowienie o pozostawieniu bez rozpoznania środka odwoławczego z powodu jego niedopuszczalności wynikającej z braku „substratu zaskarżenia”, ponieważ postanowienie to, oceniane przez pryzmat praw i interesów wyznaczonych przez procesowy status skarżącego, prowadzi do oczywistego wniosku, że nie ma on interesu prawnego w jego zaskarżeniu. Nie ma on po prostu gravamen. Jest oczywiste, że w takim zakresie, w jakim środek odwoławczy został wniesiony, pomimo braku gravamen po stronie skarżącego, jest on niedopuszczalny z mocy ustawy.

Postanowienie SN z dnia 9 czerwca 2006 r., I KZP 13/06

Standard: 41606 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34020

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35360

Komentarz składa z 142 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34764

Komentarz składa z 142 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34597

Komentarz składa z 68 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40725

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.