Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wniosek do sądu osoby przebywającej w szpitalu o wypisanie ze szpitala (art. 36 u.o.z.p.)

Postępowanie w sprawach przymusowej hospitalizacji osób chorych psychicznie

Przepisy art. 35 i 36 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego w zakresie w jakim regulują tryb postępowania przy wypisywaniu ze szpitala psychiatrycznego nie zawierają norm prawa materialnego, ale są przepisami postępowania.

Przepis art. 278 § 1 k.p.c., który jest przepisem ogólnym, dotyczącym procesu cywilnego, przewiduje możliwość dopuszczenia przez sąd - w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych - dowodu z opinii "jednego lub kilku biegłych". Przepis ten znajduje zastosowanie w postępowaniu przed sądem opiekuńczym w sprawach określonych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego jedynie odpowiednio, o ile z ustawy tej nie wynika co innego (art. 42 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego w art. 46 ust. 2 stanowi zaś, że m.in. w sprawach dotyczących wypisania osoby chorej psychicznie ze szpitala psychiatrycznego przed wydaniem postanowienia co do istoty sprawy sąd jest obowiązany uzyskać opinię jednego lub kilku lekarzy psychiatrów. Ustawa dopuściła zatem możliwość rozstrzygnięcia sprawy o wypisanie ze szpitala psychiatrycznego na podstawie opinii jednego lekarza psychiatry, uznając że doniosłość, rodzaj i charakter sprawy nie wymagają, żeby w każdym wypadku opinię wydawało dwóch lub więcej lekarzy. Możliwość uzyskania opinii kilku lekarzy pozostawiona zatem została ocenie sądu, w zależności od okoliczności danego przypadku.

Postanowienie SN z dnia 13 kwietnia 1999 r., II CKN 257/98

Standard: 33768

Orzeczenie przez sąd - na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego - potrzeby przyjęcia do szpitala psychiatrycznego osoby, która nie wyraża na to zgody, nie jest bezterminowym umieszczeniem w tym szpitalu, lecz jedynie do czasu uzyskania niezbędnych, pozytywnych wyników leczenia, które świadczyć będą o tym, że przyczyny takiego orzeczenia przestały istnieć; jeśli zaś tak się stanie, to nastąpi wypisanie ze szpitala (art. 35 ust. 1 i art. 36 wymienionej ustawy).

Art. 46 ust. 2 wymienionej ustawy stanowi, iż przed wydaniem postanowienia co do istoty sprawy w przedmiocie przyjęcia osoby chorej psychicznie do szpitala psychiatrycznego oraz wypisania jej z takiego szpitala, sąd ma obowiązek uzyskać opinię jednego lub kilku lekarzy psychiatrów. Przepis ten nie nakłada na sąd obowiązku przeprowadzenia dowodu z opinii więcej niż jednego lekarza psychiatry (podobnie jak art. 533 k.p.c. co do osoby, która ma być ubezwłasnowolniona). Uprawnienie do decydowania o tym, czy należało wezwać jednego lub kilku biegłych w celu wydania opinii, należało przeto do sądu orzekającego, stosownie do potrzeb i okoliczności sprawy (art. 278 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. i art. 42 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego).

Postanowienie SN z dnia 10 marca 1998 r., I CKN 571/97

Standard: 33769 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.