Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niezbywalność użytkowania (art. 254 k.c.)

Użytkowanie (art. 252 – 284 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Istotną cechą użytkowania jako prawa rzeczowego ograniczonego, jest niezbywalność tego prawa (art. 254 Kodeksu cywilnego), przy czym zakaz zbywania tego prawa nie obliguje użytkownika do osobistego wykonywania użytkowania.

Użytkownik może oddać rzecz w najem, dzierżawę, użyczenie. Zstępnemu osoby uprawnionej nie przysługuje prawo użytkowania, albowiem wraz ze śmiercią osoby uprawnionej, czyli osoby która przekazała na rzecz Państwa gospodarstwo rolne ustanowione na jej rzecz użytkowanie wygasło. Wynika to z istoty użytkowania jako ograniczonego prawa rzeczowego ustanowionego na rzecz osób fizycznych, a wyrażonego w art. 266 Kodeksu cywilnego. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził ponadto, że ustawodawca posłużył się tutaj cywilistyczną konstrukcją posiadania rzeczy.

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 października 2018 r., II SA/Go 629/18

Standard: 33403 (pełna treść orzeczenia)

Użytkownik może albo osobiście używać rzecz i pobierać jej pożytki, albo przenieść te uprawnienia na osobę trzecią na podstawie umowy.

Od niezbywalności prawa użytkowania należy odróżnić samo jego wykonywanie. Prawo to bowiem charakteryzuje się tym, że użytkownik może albo osobiście używać rzecz i pobierać jej pożytki, albo przenieść te uprawnienia na osobę trzecią na podstawie umowy np. najmu, dzierżawy czy użyczenia. Inaczej, użytkownik może je wykonywać albo samodzielnie, albo za pośrednictwem innych osób na podstawie stosownej umowy.

Wydzierżawienie, wynajęcie lub oddanie w użyczenie użytkowanej rzeczy ogranicza wykonywanie użytkowania do ustanowienia obligacyjnego stosunku prawnego i ewentualnie pobierania z niego pożytków cywilnych.

Zachowanie dzierżawcy lub innego podmiotu uprawnionego na podstawie zawartej z użytkownikiem umowy, odpowiadające treści przysługującego mu prawa obligacyjnego, jest wykonywaniem prawa obligacyjnego, które nie jest jednoczesnym wykonywaniem prawa użytkowania.

Tak rozumianemu przeniesieniu uprawnień do wykonywania prawa użytkowania na inne osoby nie sprzeciwia się zasada jego niezbywalności.

Wyrok SN z dnia 9 września 2015 r., IV CSK 690/14

Standard: 65378 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 117 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20356

Komentarz składa z 285 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68572

Zobacz glosy

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37282

Komentarz składa z 169 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33404

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.