Informacje prasowe o notowaniach jako podstawa ustalenia wysokości szkody
Metody ustalenia rozmiaru i wysokości szkody oraz odszkodowania
Informacje prasowe o notowaniach na tzw. giełdach samochodowych nie mogą być samoistną podstawą ustalenia przez sąd wysokości dochodzonego w procesie cywilnym roszczenia o zapłatę równowartości utraconego samochodu.
Publikowane przez prasę wiadomości z tzw. giełd samochodowych odzwierciedlają zazwyczaj ceny wywoławcze (wyjściowe), a więc zawyżone; w związku z tym nie mogą być one przyjmowane w procesie sądowym jako samoistna podstawa ustalenia odszkodowania. Należy mieć przy tym na uwadze, że przekazy prasowe o notowaniach "giełdowych", cenach rynkowych, ofertach handlowych itp. mają charakter wtórny i jako takie - pozbawione formalnej i materialnej mocy dowodowej - nie mogą wypierać dowodów tradycyjnie uznawanych przez procedury sądowe.
Wysokość szkody wyznaczała wartość konkretnego, zindywidualizowanego, noszącego określone cechy własne samochodu osobowego. Cechy te, dające się odtworzyć na podstawie dokumentów (faktur, kwitów celnych, katalogów, cenników) oraz zeznań świadków i stron powinny mieć wpływ na ostateczną ocenę, należącą do sądu orzekającego. Dokonując tej oceny, sąd powinien zasięgnąć opinii biegłego do spraw motoryzacji, legitymującego się również znajomością rynku.
Wyrok SN z dnia 27 października 1992 r., I CRN 146/92
Standard: 33329 (pełna treść orzeczenia)