Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ustanowienie odrębnej własności, gdy budynek jest posadowiony na dwóch nieruchomościach, stanowiących własność gminy, dla których prowadzone są oddzielne księgi wieczyste

Sposoby ustanowienia odrębnej własności lokali; wpis prawa do księgi wieczystej (art. 7 u.w.l.) Odrębna księga wieczysta dla każdej nieruchomości (art. 24 u.k.w.h.)

Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku położonym na nieruchomościach gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa i gminy jest niedopuszczalne także wtedy, gdy użytkownikiem wieczystym gruntu obejmującego te nieruchomości jest jedna osoba. 

W uchwał SN z dnia 14 maja 1996 r. III CZP 37/96 przesądzono, że w sytuacji, gdy budynek jest posadowiony na dwóch nieruchomościach, stanowiących własność gminy, dla których prowadzone są oddzielne księgi wieczyste, ustanowienie odrębnej własności lokalu jest dopuszczalne. Sąd Najwyższy zastrzegł jednocześnie, że ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku usytuowanym na kilku nieruchomościach nie byłoby dopuszczalne gdyby nieruchomości te stanowiły własność różnych osób, wówczas bowiem ich połączenie w jedną nieruchomość nie byłoby możliwe. Pogląd ten został potwierdzony w późniejszym orzecznictwie Sądu Najwyższego (por. postanowienie SN z dnia 25 czerwca 1997 r. III CKU 30/97).

Uchwała SN z dnia 26 lutego 2014 r., III CZP 109/13

Standard: 68082 (pełna treść orzeczenia)

Sąd Najwyższy w obecnym składzie podziela zapatrywanie wyrażone przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 14 maja 1996 r. III CZP 37/96, że „ustanowienie odrębnej własności lokalu jest dopuszczalne, gdy budynek jest posadowiony na dwóch nieruchomościach, stanowiących własność gminy, dla których prowadzone są oddzielne księgi wieczyste”.

Nie ma przeszkód w rozumieniu art. 21 i 24 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. Nr 19, poz. 147 ze zm.) do połączenia w jedną nieruchomość dwóch nieruchomości na których usytuowany został budynek, stanowiący własność jednej osoby, dla których prowadzone są oddzielne księgi wieczyste. Przeszkoda taka zachodziłaby, gdyby nieruchomości te stanowiły własność różnych osób, wówczas nie byłaby dopuszczalne ustanowienie odrębnej własności lokali.

Postanowienie SN z dnia 25 czerwca 1997 r., III CKU 30/97

Standard: 69925 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 747 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33282

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.