Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego (art. 241 k.c.)

Do wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego nie dochodzi dopiero, tak jak przy ustanowieniu tego prawa (art. 27 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami - jedn. tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 2204 ze zm. - dalej: „u.g.n.”), z chwilą konstytutywnego wpisu w postaci wykreślenia tego prawa z księgi wieczystej. Ustawodawca bowiem wyraźnie wskazuje sytuacje, w których do wygaśnięcia określonego prawa niezbędny jest dodatkowo konstytutywny wpis w księdze wieczystej w postaci wykreślenia tego prawa z księgi wieczystej (por. art. 246 § 2 k.c. w odniesieniu do wygaśnięcia ograniczonego prawa rzeczowego na skutek jego zrzeczenia się przez uprawnionego). Nie ma analogicznego przepisu w odniesieniu do wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego na skutek upływu okresu, na jaki prawo to zostało ustanowione. Innym natomiast zagadnieniem jest to, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się jednolicie, że do podważenia domniemania wynikającego z art. 3 ust. 1 u.k.w.h. w odniesieniu do wpisanego prawa użytkowania wieczystego z uwagi na konstytutywny charakter tego wpisu może dojść jedynie w drodze powództwa przewidzianego art. 10 ust. 1 u.k.w.h. (por. uchwała SN z dnia 13 stycznia 2011 r., III CZP 123/10, oraz wyroki SN z dnia 8 grudnia 2004 r., I CK 389/04, z dnia 4 marca 2011 r., I CSK 340/10 i z dnia 9 listopada 2011 r., II CSK 104/11).

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2019 r., I CSK 172/18

Standard: 84980 (pełna treść orzeczenia)

W razie stwierdzenia nieważności umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste i wykreślenia z księgi wieczystej tego prawa ustanowiona na nim hipoteka wygasa (art. 241 k.c.).

Artykuł 241 k.c. normuje skutki wygaśnięcia prawa wieczystego użytkowania. Do najważniejszych przyczyn wygaśnięcia użytkowania wieczystego należą:

  1. upływ czasu, na który użytkowanie wieczyste zostało ustanowione,
  2. rozwiązanie przez strony umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste,
  3. zrzeczenie się użytkowania wieczystego,
  4. konfuzja, tzn. przejście użytkowania wieczystego na właściciela,
  5. rozwiązanie umowy o ustanowieniu użytkowania wieczystego ze względu na jej nienależyte wykonywanie przez użytkownika,
  6. wywłaszczenie.

Są to przyczyny różne, które jednak czy to w wyniku czynności prawnej, czy zaistnienia określonego zdarzenia prowadzą do tego samego skutku, a mianowicie do tego, że prawo wieczystego użytkowania przestaje istnieć.

Przy stwierdzeniu nieważności umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste trzeba przyjąć, że sytuacja jest odmienna, gdyż prawo użytkowania wieczystego mimo wpisania go do księgi wieczystej w ogóle nie powstało. Oczywiste jest jednak podobieństwo obu sytuacji, przede wszystkim w zakresie praktycznych skutków wygaśnięcia czy też niepowstania prawa. Dotyczy to w szczególności losu ustanowionych obciążeń tego prawa, między innymi hipoteki, które bez niego nie mogą istnieć.

Z tego względu uznać należy za dopuszczalne zastosowanie w drodze analogii do rozważanego przypadku art. 241 k.c.

Uchwała SN z dnia 22 września 1995 r., III CZP 119/95

Standard: 33265 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.