Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prawo związane z abonamentem telefonicznym

Przedmioty majątkowe wchodzące w skład majątku wspólnego – katalog (dorobek – art. 31 k.r.o.)

Prawo związane z abonamentem telefonicznym nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej stanowi dorobek w rozumieniu art. 32 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i może być przedmiotem podziału majątku wspólnego. 

Obligacyjne prawo majątkowe nabyte przez małżonka - abonenta w czasie trwania wspólności ustawowej nie może być przypisane do jego majątku odrębnego, gdyż nie mieści się ono w katalogu praw wymienionych taksatywnie w art. 33 k.r.o. Skoro zaś prawo związane z abonamentem telefonicznym nie odpowiada żadnemu z praw wymienionych w tym przepisie, to, przy przyjętym w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przeciwstawnym podziale majątków na wspólne i odrębne, jest ono prawem, które wchodzi do majątku wspólnego małżonków.

Odejście od wyłączności Państwa w dziedzinie telekomunikacji i zerwanie tym samym z administracyjnym trybem przyznawania abonamentów, ich przekazywania innym osobom oraz rozstrzygania sporów co do obowiązku świadczenia usług telekomunikacyjnych o charakterze powszechnym, usuwa samo przez się wątpliwości co do charakteru tych usług i charakteru stosunków prawnych pomiędzy tzw. operatorami sieci, świadczącymi usługi telekomunikacyjne, a osobami korzystającymi z tych usług. Nie może być wątpliwości, że podmioty te będą związane stosunkiem cywilnoprawnym ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.

Uchwała SN z dnia 30 kwietnia 1991 r., III CZP 6/91

Standard: 32836 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.