Prawo żądania zwrotu wydatków połączonych z przedstawieniem dokumentu (art. 251 k.p.c.)
Dokumenty w procesie cywilnym (art. 243 - 257 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z odmową przedstawienia dokumentów mamy do czynienia nie tylko wówczas, gdy strona zareaguje na wezwanie, lecz niezasadnie odmówi przedstawienia dokumentów, czy też nie składa wszystkich wymaganych dokumentów ale również wówczas, gdy strona w ogóle nie reaguje na wezwanie Sądu, nie składa oświadczenia o przyczynach jej biernej postawy, czy wystąpieniu okoliczności od niej niezależnych..
Postanowienie z dnia 15 listopada 2016 r., VIII Gz 318/16
Standard: 36565 (pełna treść orzeczenia)
Konieczność zwrotu osobie trzeciej - na jej żądanie - wydatków połączonych z przedstawieniem dokumentu nie oznacza jednak, iż osoba trzecia może - co do zasady - żądać dodatkowo wynagrodzenia z tytułu przedstawienia dokumentu. Zażądanie przez sąd - w toku postępowania dowodowego w sprawie - od osoby fizycznej lub prawnej albo od właściwego organu państwowego przedstawienia dokumentu lub udzielenia informacji jest działaniem w zakresie wymiaru sprawiedliwości i nie stanowi zlecenia, które mogłoby uzasadniać roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za udzielenie tej informacji (por. postanowienie SN z dnia 3 kwietnia 1974 r., II CZ 39/74).
Jeżeli chodzi o zwrot wydatków, (tekst jedn.: faktycznych kosztów czynności wykonanej na skutek zobowiązania Sądu) osoba, która te koszty poniosła winna dowodami wykazać ich wysokość.
Prawodawca nie przewidział wynagrodzenia (opłaty) za udostępnienie czy to sądowi, czy też któremukolwiek innemu podmiotowi (prokuratura, policja itp...) jakichkolwiek opłat.
Wwszelkie nakłady poniesione na przygotowanie i wysłanie dokumentacji mogą być zwrócone i można się ich słusznie domagać, ale wyłącznie, jako faktycznie poniesionych wydatków.
Postanowienie SA w Gdańsku z dnia 14 stycznia 2014 r., III AUz 386/13
Standard: 32798 (pełna treść orzeczenia)