Udzielenie niewykorzystanego urlopu w terminie późniejszym (art. 166 k.p.)
Urlopy wypoczynkowe (art. 152 - 173 k.p.)
Nie ma podstaw prawnych do udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacji, gdy pracownica nie wykorzystała z powodu choroby części urlopu wypoczynkowego, udzielonego jej bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rozpoczęła urlop wychowawczy, chociażby zwolnienie lekarskie obejmowało część okresu urlopu wypoczynkowego i część urlopu wychowawczego.
W okresie urlopu wychowawczego następuje zawieszenie podstawowych obowiązków i praw wynikających ze stosunku pracy, kierownik zakładu pracy nie jest zobowiązany do udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego w okresie trwającego urlopu wychowawczego. Inna bowiem jest istota prawna urlopu wypoczynkowego i urlopu wychowawczego. Ponadto wobec zawieszenia uprawnień kierownika w stosunku do pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym, nie może on podejmować żadnych decyzji kadrowych w stosunku do niej, z wyjątkiem decyzji przewidzianych wprost w przepisach.
Nie wykorzystana część urlopu wypoczynkowego z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby nie ulega przesunięciu na okres następujący bezpośrednio po zakończeniu urlopu wypoczynkowego czy po terminie zakończenia zwolnienia lekarskiego, albowiem jest to już okres urlopu wychowawczego. Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany wówczas dopiero po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Wyrok SN z dnia 15 lipca 1987 r., I PR 30/87
Standard: 32661 (pełna treść orzeczenia)