Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Żądanie alternatywne

Żądanie alternatywne pozwu

Wyświetl tylko:

Sformułowanie alternatywne występuje z reguły przy zobowiązaniu przemiennym, przy którym prawo wyboru świadczenia przysługuje dłużnikowi.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 marca 2018r., I ACa 973/17

Standard: 32624 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli sąd uwzględnia w całości żądanie zasadnicze i tylko w części żądanie alternatywne, to powinien oddalić żądanie alternatywne w pozostałej części.

Alternatywnie sformułowane żądanie stanowi jedno roszczenie procesowe, opiewające jednak na dwa różne świadczenia, z których pierwsze jest określone jako żądanie zasadnicze, drugie natomiast jako żądanie alternatywne. O każdym z nich sąd jednocześnie orzeka w wyroku. Świadczenia te, różne w ujęciu procesowym, są sobie równe w rozumieniu prawnomaterialnym, jako że spełnienie jednego z nich powoduje zaspokojenie wierzyciela (wygaśnięcie wierzytelności).

Konsekwencją takiego rozumienia istoty alternatywnie sformułowanego żądania pozwu musi być oddalenie w części żądania alternatywnego, gdy zostało ono - zdaniem sądu - określone powyżej wartości żądania zasadniczego. Takie negatywne rozstrzygnięcie jest konieczne dlatego, że jego zamieszczenie otwiera drogę do zaskarżenia orzeczenia przez stronę powodową, gdy nie podziela ona stanowiska sądu orzekającego. Brak takiego negatywnego rozstrzygnięcia prowadzi do sytuacji, jaka zaistniała w rozważanej sprawie.

Uzyskanie takiego negatywnego rozstrzygnięcia, otwierającego drogę do zaskarżenia orzeczenia, było możliwe przy wykorzystaniu instytucji uzupełnienia wyroku (art. 351 k.p.c.). 

Postanowienie SN z dnia 21 października 1986 r., III CRN 244/86

Standard: 32623 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.