Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Obowiązek wierzyciela wskazania dłużnikowi miejsca zamieszkania lub adresu spełnienia świadczenia

Reguły wykonywania zobowiązań na podstawie art. 354 k.c.

Dłużnik obowiązany jest przesłać sumę pieniężną na swój koszt i niebezpieczeństwo do miejsca zamieszkania wierzyciela i staje się wolny od zobowiązania pieniężnego dopiero z chwilą, gdy przesłana suma pieniężna dojdzie do wierzyciela, natomiast wierzyciel musi dłużnikowi umożliwić należyte spełnienie tego obowiązku, tj. w szczególności wskazać miejsce zamieszkania lub adres, na który dłużnik ma przesłać należność pieniężną.

Powód nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku wskazania dłużnikowi swego adresu, by ten mógł w sposób nakazany (art. 454 § 2 k.c.) spełnić świadczenie pieniężne. Choć dłużnik obowiązany jest przesłać sumę pieniężną na swój koszt i niebezpieczeństwo do miejsca wierzyciela i staje się wolny od zobowiązania pieniężnego dopiero z chwilą, gdy przesłana suma pieniężna dojdzie do wierzyciela, to jednak wierzyciel musi dłużnikowi umożliwić należyte spełnienie tego obowiązku, tj. w szczególności wskazać miejsce zamieszkania lub adres, na który dłużnik ma przesłać należność pieniężną.

Według art. 355 § 1 k.c. dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju i w ten sposób określona jest należyta staranność wymagana od dłużnika. Jednakże nie można nie dostrzegać regulacji z art. 354 § 2 k.c., z której wynika w sposób jednoznaczny obowiązek współdziałania wierzyciela przy wykonywaniu zobowiązania.

Wyrok SN z dnia 13 września 1985 r., IV CR 225/85

Standard: 32441 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.