Ogłoszenie i odroczenie ogłoszenia postanowienia o przybiciu(art. 988 § 1 k.p.c.)
Przybicie (art. 987 - 997 k.p.c.)
Uchybienie tygodniowemu terminowi z art. 988 § 1 k.p.c. przez ogłoszenie postanowienia o udzieleniu przybicia nieruchomości po jego upływie nie pozbawia tego orzeczenia skuteczności.
Odroczenie ogłoszenia postanowienia może nastąpić najwyżej na tydzień, natomiast wstrzymanie wydania postanowienia co do udzielenia przybicia nie jest obwarowane żadnym terminem. Rozważenia zatem wymaga kwestia, czy ogłoszenie postanowienia z art. 987 k.p.c. po terminie tygodniowym przewidzianym w paragrafie pierwszym art. 988 k.p.c. "powoduje bezskuteczność przybicia".
W postępowaniu egzekucyjnym, oprócz terminów ustawowych - sądowych i komorniczych - wyznaczonych dla stron i uczestników tego postępowania, są terminy wyznaczone dla sądu, podobnie jak w procesie, i terminy wyznaczone dla komornika.
Terminy wyznaczone dla stron lub uczestników postępowania są w zasadzie terminami zawitymi. Czynność podjęta przez stronę (uczestnika postępowania) po upływie takiego terminu jest bezskuteczna (art. 167 k.p.c. i w związku z art. 13 § 2 k.p.c. także w postępowaniu egzekucyjnym).
Terminy wyznaczone dla sądu albo komornika takiego charakteru nie mają i, co się z tym wiąże, ich przekroczenie takiego skutku nie wywiera. Są to po prostu terminy instrukcyjne, mające na celu usprawnienie postępowania, a więc również postępowania egzekucyjnego - sądowego lub komorniczego. Tak na przykład w procesie terminami wyznaczonymi dla sądu są dwutygodniowy termin z art. 326 § 1 k.p.c. do odroczenia ogłoszenia wyroku lub tygodniowy termin z art. 329 k.p.c. do sporządzenia uzasadnienia orzeczenia.
Według przepisu art. 326 § 1 k.p.c. ogłoszenie wyroku, który wydaje się po zamknięciu rozprawy (art 316 § 1 k.p.c.), powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym rozprawę zamknięto. Jednakże ze względu na zawiłość sprawy ogłoszenia orzeczenia może sąd odroczyć na czas dwóch tygodni. Uchybienie temu terminowi nie powoduje nieważności postępowania ani bezskuteczności prawnej wyroku (por. wyczerpujący katalog przypadków nieważności postępowania zawarty w art. 369 k.p.c. i w art. 401 k.p.c., podlegający wykładni ścisłej).Podobnie zasady wynikają z przepisów art. 987 i 988 § 1 k.p.c. Ogłoszenie postanowienia o przybiciu powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto przetarg. Jednakże ze względu na ważne przyczyny, a więc nie tylko ze względu "na zawiłość sprawy", ogłoszenie tego postanowienia może sąd odroczyć na czas do tygodnia. Przekroczenie zatem tygodniowego terminu publikacji postanowienia o przybiciu może co najwyżej wywołać sytuację podobną do przewlekłości innych fragmentów postępowania sądowego. Nie powoduje jednak nieważności czy bezskuteczności orzeczenia.
Uchwała SN z dnia 27 listopada 1984 r., III CZP 68/84
Standard: 32168 (pełna treść orzeczenia)